Ljubljana – Slovenya’nın Başkenti ve Büyüleyici Ejderhalar Şehri

Ljubljana gezi rehberi ile Slovenya'nın ve Avrupa'nın en yeşil başkenti Lubyana'yı, sıcak insanları ve genç nüfusu ile ejderhalar şehrini bizimle birlikte keşfedin.


Adını söylemek istediğinizde muhtemelen ilk seferde doğru telaffuz edemeyeceğiniz Ljubljana aslında dilimizde Lübyana olarak geçiyor 🙂 Uzun süredir gitmeyi hedeflediğimiz Slovenya’ya, Nisan sonunda sıcak bir bahar günü gittik. İyi ki de gitmişiz ki favori ülke ve şehirler listemize en üstte girdi.

Neden “Ejderhalar Şehri” dediğimize ise yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğiz 😉

Milano’dan hareketle ve otobüs ile yaptığımız bir gece yolculuğu sonunda, sabahın ilk ışıkları ile birlikte ulaştığımız Lübyana’da kaldığımız 2 gün boyunca çok gezdik, çok yedik ve çok eğlendik 🙂

Lubyana – Slovenya
Tadı damağımızda kalan Slovenya seyahatimizin Ljubljana durağında neler yaptık, nereleri gezdik ve nerede konakladık… lafı daha fazla uzatmadan, hepsini detaylıca paylaştığımız içeriğimize geçelim.

Slovenya Nerede?

Slovenya, batısı İtalya, kuzeyi Avusturya, Doğusu Macaristan ve Güneyi de Hırvatistan ile çevrili bir avrupa birliği ülkesi.

2.Dünya savaşı döneminde Nazi’ler ve İtalyan‘lar arasında el değiştiren ülkenin adı da o dönem sürekli değişmiş. İtalyanlar sahip olduğunda “Provincia di Lubiana” olurken, Naziler aldığında “Laibach” ismi ile anılmış. 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasından sonra ise Slovenya’nın baş kenti olmuştur.

Slovenya
Schengen vizeniz varsa Slovenya’ya rahatlıkla girebilirsiniz. Biz, İtalya’dan kara yoluyla giriş yaptık ve herhangi bir sınır kontrolü dahi olmadan direk geçiş yaptık.

Ljubljana (Lübyana)’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Lübyana’ya Türk Hava Yolları‘nın gerçekleştirdiği direk uçuşlarla ortalama 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyatlı İstanbul – Lubyana uçak biletleri için tıklayın.

Biz, Milano’dan Eurolines otobüsü ile gece yolculuğu yaparak şehre ulaştık. Vardığımız günü de değerlendirebilmek ve ekstra zaman kazanmak için yaptığımız bu tercih sayesinde gece 12:30’da Milano’da başlayan yolculuğumuz sonrası sabah 06:00 gibi Lübyana’ya ulaştık.

Milano – Lübyana otobüs bileti: 24,90€/Kişi Başı (incelemek için tıklayın.)

Lübyana’da Nerede Kalınır?

Tarihi şehir merkezinde bulunan onlarca otel arasında 13 €’dan başlayan fiyatlarla bütçenize göre konaklama tercihi yapabilirsiniz.

InterContinental – Ljubljana
Altta gezi planlarınıza göre en merkezi ve farklı sınıflardaki en uygun fiyatlı otelleri sizin için listeledik;

 • 4beds Hostel GreenSLO – Gecelik 13 € konaklama bedeli ile en uygun seçenek. İncelemek için tıklayın.
 • CUBE central rooms for 2 – Gecelik 55 € konaklama bedeli ile eski şehir merkeine çok yakın bir koumda harika bir gece geçirebilirsiniz. İncelemek için tıklayın.
 • Hotel Lev (4*) – Gecelik 140 € olan bu lüks otel, eski şehrin merkezinde size muhteşem bir atmoster ve konaklama deneyimi sunacak. İncelemek için tıklayın.
 • InterContinental – Ljubljana (5*) – Gecelik 248 € olan bu 5 yıldızlı lüks otel, size unutulmaz bir konaklama deneyimi sunacak. İncelemek için tıklayın.

Biz Lubyana’da Nerede Kaldık?

Lubyana kalesinin ve ejderha körüsünün dibinde, muhteşem bir lokasyonda bulunan Bed & Breakfast Atticus isimli otelde kaldık.

Çatı katı odamızda pencereleri açtığımızda harika kale manzarası karşımızdaydı. Hostel olarak hizmet veren mekan, oldukça temiz ve harika bir uyku çekebileceğiniz bir konaklama alternatifi.

Bed & Breakfast AtticusOtelden çıktığınızda 2 adım sonra şehir merkezine ulaşıyor olmanız da en büyük artısı ve muhteşem bir lüks 🙂

Bed & Breakfast AtticusGüzel kahvelerinin yanı sıra, ortalama bir kahvaltı da sunan otelde genellikle hamur işi (kruvasan) çıkıyor ancak gayet yeterli ve doyurucu bir güne başlangıç yapabilirsiniz.

Lubyana’da Gezilecek Yerler

Lübyana ve çevresinde yapabileceğiniz onlarca aktivite sizi bekliyor. Başlıklar halinde altta sıraladık;

 

 1. 1 Prešeren Meydanı


  Şehrin merkezi ve insanların buluşma noktası olan Preseren Meydan, 1895 yılında yaşanan deprem sonrası düzenlenerek bu günkü görünümünü kazanmış. 

  Oldukça hareketli bir meydan olan Preseren etrafında bir çok mekan, büfe ve alışveriş merkezi bulunmakta. Ayrıca sokak sanatçılarının da yaygın olarak bulundukları alan.

 2. 2 Üç Köprü


  Preseren meydanında eki ve yeni Lübyana'yı birbirine bağlayan 3 köprü yer alıyor. Bu körüler, büyük taş korkuluklar ve fenerler ile dekore edilmiş harika bir yürüyüş alanıdır. Genellikle gokak sanatçılarının (şarkı söyleyen) bulunduğu köprüler, altındaki nehirden geçen motorları seyretmek için de harika bir durak. 

  Ortadaki köprü 1842 yılında inşa edilmiş ve araçlar için kullanılmış. Yanlardaki 2 köprü ise yayalar için 1930 yılında eklenmiş.

 3. 3 Lübyana Kalesi ve Füniküler


  Lübyana'da şehrin her yerinden gözüken bir tepede yer alan kale, 900 yıllık bir eser. Etrafı ağaçlarla çevrili bu kale 16.yy'da Osmanlı İmparatorluğu ile yapılan savaştan korunmak için inşa edilmiş. Kaleye çıkmak ve avlusunu gezmek ücretsiz. Ancak yapı içerisine girmek için ekstra 8 € ödemeniz gerekiyor.

  Kale avlusunda bir galeri, bir restoran ve bir cafe yer alıyor. Ayrıca kalenin en yüksek noktası olan kulesine çıkarak şehir manzarasını seyredebilirsiniz. Kuleye çıkak için de kaleye giriş ücretine ek olarak 3 € ödenmesi gerekiyor. (Bize soracak olursanız, kuleye çıkmanıza gerek yok, kalenin dışında kulenin ön tarafına geçerseniz, yeşillikler içerisindeki banklara oturarak aynı manzarayı keyifle ve dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz)

  Kaleye çıkan yaya yolu olsa da genellikle ulaşım için füniküler tercih ediliyor. Ortalama 1 dakika süren yolculuk sırasında harika bir şehir manzarası ayaklarınızın altında seriliyor.

  Lübyana Kalesi, Füniküler

  Füniküler'in kişi başı ücreti 2 €

  Kaleden inerken sık ağaçların arasında ilerleyen yürüyüş yolunu tercih edecek olursanız sizi harika bir deneyim bekliyor. Çünkü şöyle bir yolda yürüyor olacaksınız;

  Lübyana Kalesi - Yürüyüş YoluBu yürüyüş yolu, füniküler'in tam tersi yönde, kalenin arkasında yer alıyor. Füniküler ile çıkıp, bu yoldan inebilirsiniz 🙂

 4. 4 Ejderha Köprüsü


  Bu köprünün her bir köşesinde bulunan toplam dört adet korkutucu ejderha, Lubyana'nın amblemidir ve şehrin her yerinde görünür. Ejderha heykelleri Viyana'da bakırdan imal edilmiş.

  Bu köprü, Avrupa'nın ilk betonarme köprisi olarak 1901 yılında açılmış.

  Nedir Bu Ejderha Efsanesi?

  Efsaneye göre, Yunan mitoloji kahramanı Jason ve arkadaşları Argonotlar (Altın Arayanlar) altın postu bulduktan sonra Ege Denizi'ne dönmek yerine Tuna nehrinde kuzeye doğru yol alırlar. Yolculuğun sonunda Tuna'nın bir kolu olan Sava'nın etrafından Lubyana ırmağının kaynağına varırlar. Gemilerini Adriyatik Denizi'ne taşımak için sökerek, karaya çıkartırlar. 

  Lubyana, Ejderha KöprüsüBu esnada Vrhnika ve Lübyana arasında, bataklıkla çevrili bir göle gelirler. Burada Jason'un korkunç bir canavar karşılaştığı ve kılıcı ile onu yendiği anlatılır. Bu canavar, Slovenya'nın sembolü olan Ejderha'dır. 🙂

 5. 5 Franciscan Kilisesi


  Prešeren Meydanı'nda yer alan Franciscan Kilisesi, 17. yüzyılın ortalarından kalma bir Barok mimarisi örneğidir. 

  Francesco Robba'nın eseri olan kiliseye girmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.


 6. 6 Belediye Binası


  15. yy'da inşa edilen belediye binası, 18. yüzyılın başlarında İtalyan mimar Carlo Martinuzzi tarafından hazırlanan planlarla Venedik Barok tarzında yeniden restore edilmiştir.

  Girişinde 1600'lü yıllardan kalma bir çeşmede Herkül heykelini ve Nemean aslanını görebilirsiniz.

 7. 7 Lubyana Katedrali


  Lubyana Saint Nicholas katedrali 13.yy'da inşa edilmiş ancak yaşanılan büyük yangın nedeniyle 1840 yılında şu anki barok tarzı yapısı yeniden inşa edilmiştir.

  Şehir içerisindeki gezi rotanıza burayı da eklemenizde fayda var.

 8. 8 Tivoli Park


  Şehrin yanı başında v e 2 kilometre karelik dev alana yayılmış olan Tivoli Park, 1813 yılında inşa edilmiş. Zarif bahçeleri ve yürüyüş yollar ile doğa parkurları bulunuyor.

  Tivoli Park ayrıca tropikal bir seraya da ev sahipliği yapıyor ve park içerisinde bir de gölet yer alıyor.

 9. 9 Şehir Pazarı


  Şehir pazarı, üçlü köprü ile ejderha köprüsü arasında yer almakta. Bu pazarda baharatlar, el sanatı ürünleri, hamur işleri, kurutulmuş etler, kurutulmuş meyve, süt ürünleri, taze meyve, sebze ve balık satılıyor. 

  Burada satılan taze ürünlerin ne kadar taze olduğuna inanamayacaksınız 🙂

  Şehir pazarı, pazar günleri hariç her gün ziyarete açık.

 10. 10 Slovenya Ulusal Galerisi


  Slovenya Ulusal Galerisi, Orta Çağ'dan 1900'lere kadar uzanan eserleri sergileyen, Slovenya'nın önde gelen tarihi sanat müzesi.

  19. yüzyılın sonlarından kalma bir Revivalist sarayında bulunan galeri, Gotik litürjik sanatından İtalyan Barok ressamları ve heykeltıraşları tarafından yapılan parçalara kadar 600'den fazla eser barındırıyor.

  Galeriye giriş ücreti kişi başı : 7 €

  Galerinin web sitesini incelemek  için tıklayın.

 11. 11 Cumhuriyet Meydanı


  Komunizm döneminden kalan bu iki bina Sloven Bağımsızlığının 1991 yılında ilan edildiği yer olarak önemli bir anlam taşıyor. 

  Kışın ortasında, buz hokeyi maçlarına ev sahipliği yapacak kadar büyük olan bu meydanda büyük bir de buz pateni pisti mevcut.

 12. 12 Robba Çeşmesi


  Ljubljana'nın sembolü olan bu çeşme Belediye Binası önünde yer alıyor. Güvenlik nedeniyle 2006 yılında kaldırılan orijinali yerine bugün görülen kopyası yerleştirilmiştir.

  Francesco Robba'nın eseri olan çeşmede, üç erkek figür sürahilerden su döküyor. Bu sular Carniola bölgesinin üç nehirini temsil ediyor: Ljubljanica, Sava ve Krka.

Lubyana'da Yapılacak Şeyler/Aktiviteler

Lubyana'da gezilecek turistik noktalar dışında, yapılacak bir çok aktivite ve eğlenecek çok farklı alanlar var. Şimdi dilerseniz yapabileceğiniz aktiviteleri sıralayalım;

 1. 1 İllüzyon Müzesi


  Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan bu sıra dışı müze sizi yanılsamaların dünyasına çekiyor. 

  Odadan odaya geçilen müzede, her bir odada farklı bir deneyim yaşarsınız. Her şeyin yüzdüğü bir Anti-Gravity Oda, ya da baş döndürücü Vortex Tüneli... Bu müzede çeşitli temalara sahip toplam 40 sergi vardır.

  Müzeye giriş ücreti kişi başı: 9,5 €

 2. 2 Nehir'de Tekne Gezisi


  Ljubljana’nın içinden geçen nehirde, karaçam ve meşeden yapılmış geleneksel bir tekne ya da daha modern cam kaplı gemilerden birini tercih ederek harika bir gezintiye çıkabilirsiniz.

  Geziler ortalama bir saat sürer ve genellikle şehri her açıdan baştan başa görme fırsatı yakalarsınız. Dilerseniz kano kiralayarak kendiniz de bu yolculuğu yapabilirsiniz.

  Tekne gezisi kişi başı: 8 €

 3. 3 Bisiklet ile Şehir Turu


  Lubyana'da bisiklet kiralayarak tüm şehri turlayabilirsiniz. Üstelik iki saatlik bisiklet kirası sadece 2,00 €. Tam gün kiralamak isterseniz de 8,00 € ödemeniz yeterli. Açıkçası Büyükada bisiklet kiralama fiyatına tüm gün harika bir gezi yapabilirsiniz 🙂 

  Lubyana - Şehir MerkeziBu arada, Ljubljana Card alırsanız, ücretsiz olarak dört saate kadar bir bisiklet kiralayabilirsiniz.

 4. 4 Metelkova Mesto'da Eğlence


  Ülkenin bağımsızlığını kazanmasının ardından, Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu'nun günlerinden kalan terkedilmiş ordu kışlaları, eğlence merkezi olarak işgal edilmiş.

  Ljubljana'nın merkezindeki bu geniş alan, Kopenhag'daki ünlü Freetown Christiania'nın aksine özerk bir kentsel yerleşim bölgesi haline gelmiş.

  Hemen hemen her duvarın grafiti ve yaratıcı duvar resimleri ile kaplı olduğu alternatif bir cennettir.

  Gün boyunca fotoğraf çekimi için gidilen bölge, gece olduğunda barlar ve kulüplerde çalan canlı müzik grupları ve DJ'ler için tercih ediliyor. Yaz aylarında açık hava konserleri de olan bölgede çok çeşitli eğlence seçenekleri ve mekanlar bulunuyor.

Lubyana'da Ne Yenir? konusunda sizin için ayrıca bir rehber hazırlıyoruz. Slovenya'nın muhteşem yerel lezzetleri ve harika yemek önerilerinin yer aldığı Lubyana Yeme & İçme Rehberi, çok yakında yayında. 🙂

Lubyana Sokak Şarkıcıları

Slovenya bize en güzel vakit geçirdiğimiz, keşke daha fazla vaktimiz olsaydı dediğimiz ve unutamadığımız bir seyahat deneyimi sundu.

Bu güzel şehri seyahat planlarınıza dahil etmek için fazla gecikmeyin 🙂

Video: 2 Dakikada Lubyana


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.