İtalya’da Şehirler Arası Ucuz Seyahat


İtalya, her şehri ayrıca gezilmesi gereken, sanat, tarih ve lezzet dolu bir ülke. Peki İtalya’nın her bir şehrine gitmek için her seferinde ayrı tatil planları yaparak, uçuş, otel, vize vb. işlemleri yapmanıza gerek var mı? Hayır! 🙂 İtalya seyahatinizi, gittiğinizde birden fazla şehrini gezeceğiniz bir tur şeklinde planlayabilirsiniz.

İtalya
İtalya

Bu makalede, İtalya’da şehirler arası nasıl ucuza yolculuk ederek, seyahatinizde birden fazla şehir gezebileceğinizden bahsedeceğiz. Örneğin; 3 günlük bir tatiliniz var ve bu sürede; Milano ve Venedik şehirlerini gezmek istiyorsunuz. Bu noktada öncelikle;

  • Türkiye > Milano gidiş
  • Venedik > Türkiye dönüş

şeklinde uçak biletlerini almanız gerekiyor. Dilerseniz üstteki gidiş-dönüş rotalarını tam tersi olacak şekilde de değiştirebilirsiniz ancak biz, en uygun uçak bileti bulabileceğiniz gidiş rotasına göre bu şekilde belirttik.

Biz, Milano seyahatimizde bu rotayı uyguladık. Öncelikle İstanbul > Milano > İstanbul şeklinde gidiş dönüş uçak biletlerimizi aldık. Ki bu şekilde çok daha makul oldu (Gidiş-Dönüş: 300 TL / THY). 3 gün vaktimiz vardı ve bunun 1 tam gününü Venedik gezisine ayırmayı planladık. 12.11.2016 tarihinde İstanbul Atatürk Halaalanından Milano’ya uçuşumuzu gerçekleştirdik. Ertesi gün 13.11.2016 Pazar gününü ise Venedik gezisine ayırdık. Peki bunu nasıl yaptık?

İtalya’da şehirler arası yolculuk için öne çıkan iki farklı alternatif mevcut;

  • Hızlı Tren
  • Otobüs

Bu iki seçenekten tabii ki en hızlı ve konforlusu tren yolculuğu. Ancak Avrupa’da genel olarak hızlı tren bilet fiyatları, aynı uçak biletlerinde olduğu gibi zaman ilgili tarih yaklaştıkça artış gösterdiği için biletlerin mümkün olduğunca erken alınması gerekiyor.

trenitalia2
Trenitalia

Biz, Milano > Venedik arası ulaşımı hızlı tren ile 2 saat 35 dakika süren bir yolculukla gerçekleştirdik. Tren biletlerini Trenitalia web sitesi üzerinden sorgulayabilir ve kayıt olmadan da kredi kartınızla direk satın alabilirsiniz. Fiyatlar genelde sabah 05:00 – 07:00 saatleri arasında oldukça makul oluyor. Yani gideceğiniz lokasyona göre 12€‘dan başlayan fiyatlarla bilet satın alabilirsiniz. Biz biletlerimizi, yolculuğa kısa bir süre kala satın aldığımız için 17€ karşılığı satın aldık. Zaten Venedik’e günübirlik seyahat edeceğimiz için mümkün olduğunca erken saatte varmayı hedefliyorduk ve sabah o kadar erken saatlerde otobüs bileti yoktu.

Frecciabianca 9701 sefer sayılı trenimiz 06:35‘te Milano Centrale’den hareket etti. Bu trenler saatte 200 km hız ile gidiyor.

Frecciabianca
Frecciabianca

Venedik’in turistik kısmı bir ada olduğu için ada kısmına geçmeden bir önceki durak olan Venedik Mestre istasyonuna 08:55‘te vardık ve 09:08‘de kalkacak olan ve 10 dakika sürecek ikinci yolculuğumuzu gerçekleştireceğimiz çift kartlı trene bindik. Venedik Mestre istasyonundan Venedik S.Lucia istasyonuna yaptığımız bu yolculuğun büyük bölümü deniz üzerinde geçti. Adayı karaya bağlayan, araç ve tren geçişi olan bu oldukça uzun köprüden geçtikten sonra bildiğimiz Venedik’e 09:20 civarı ulaştık.

Bu noktada, Venedik gezimiz hakkında özel olarak hazırladığımız Venedik Gezi Rehberi makalesini okuyabilirsiniz. 🙂

Milano’ya dönüş yolculuğumuzu ise otobüs ile gerçekleştirdik. Çünkü akşam saatlerinde tren bileti fiyatları 77€‘dan başlıyordu. Aynı saatte kalkan otobüsün bileti ise 10€ karşılığı alınabiliyordu. Bu durumda tabii ki otobüs yolculuğunu tercih ettik.

Buscenter.it
Buscenter.it

Ancak buradaki en önemli husus bu yolculuğun hızlı tren yolculuğundan daha uzun sürmesi. Otobüs biletimizi www.buscenter.it adresinden PayPal aracılığı ile kredi kartı kullanarak, yine üye girişi yapmadan satın aldık. PayPal, Türkiye’de ödeme kabul etmiyor ancak İtalya üzerinden bir siteye ödeme yaptığınız için, üye girişi yapmadan işlem yaptığınızda sorunsuzca ödeme yapabiliyorsunuz. Saat 17:00 ‘de kalkan otobüsümüz, rahat ve güzel bir yolculuğun ardından (Otobanda yer alan dinlenme tesisinde 1 kere 20 dakika mola vererek) 21:20’de Milano’ya ulaştı. Yani yolculuğumuz, 4 saat 20 dakika sürdü. Biz tüm gün Venedik’i karış karış gezdiğimiz ve yorulduğumuz için, dinlenmek istediğimiz ve hatta belki de yolculuk sırasında biraz kestireceğimiz için aradaki süre farkını önemsemedik. Sonuçta gezimizi harika bir şekilde gerçekleştirmiştik, önemli olan erken gidip günü değerlendirmekti 🙂

Siz de İtalya şehirleri arasındaki seyahatlerinizde, öncelikle tüm ülkede seyahat edebileceğiniz Trenitalia üzerinden bilet sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Bilet fiyatlarının yüksek olduğu ve otobüsle yolculuk sürelerinin tahammül edilebilir seviyelerde olduğu şehirlere ise çok ucuza seyahat edebilirsiniz. Bu sayede İtalya seyahatlerinizde birden fazla şehir gezerek, bir anlamda kendi turunuzu gerçekleştirmiş, daha fazla yer görmüş ve gezmiş olabilirsiniz 🙂

Şimdiden keyifli yolculuklar diliyoruz…


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir