Frankfurt, Almanya’nın Finans ve Fuar Merkezine Seyahat


Frankfurt Gezi Rehberi

Sizler için hazırladığımız Frankfurt gezi rehberi ile Frankfurt’ta neler yapılır, Frankfurt’ta gezilecek yerler ve Frankfurt ucuz seyahat ipuçlarını bir araya derledik.

İlk Avrupa seyahatimizin adresi olan Almanya’da, Münih’ten sonra ikinci durağımız Frankfurt am Main oldu. Almanya’da en fazla zaman geçirdiğimiz ve gezdiğimiz lokasyon olan Frankfurt’ta bizi misafir eden sevgili aile dostlarımız Erdal ve eşi Gül, bize bir nevi rehberlik ederek köşe bucak gezdirdiler. Buradan kendilerine tekrar teşekkürlerimizi iletirken gezi detaylarını da anlatmaya başlayalım 🙂

Frankfurt Hakkında

Frankfurt am Main, Main nehri kıyısında kurulmuş olan, 690.000’den fazla nüfusuyla Hessen eyaletinin en büyük, Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın beşinci büyük, yaşam kalitesi açısından Münih’ten sonra 2. şehridir.

Frankfurt – Main Nehri

Henüz sıralama değişmediyse dünyanın en büyük 2. havalimanına sahiptir ve dünyanın en büyük otomobil fuarı da burada yapılır. Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerinin yer aldığı banka başkenti şehirdir.

Ayrıca Avrupa Birliğinin EURO para biriminin de finans merkezidir.

Frankfurt’a Nasıl Gidilir?

Biz Almanya’daki ilk durağımız olan Münih’ten otobüs ile gittik. (Detaylar için: Almanya’da Şehirler Arası Ucuz Seyahat) Ancak sizin böyle bir seyahat planınız yoksa direk İstanbul çıkışlı uçuşları tercih ederek de ulaşabilirsiniz.

Frankfurt, Almanya’nın hava ulaştırma konusunda bir nevi hub (aktarma) noktası olduğu için oldukça uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsiniz. Uçak biletinizi erken almanız halinde ortalama 30 gün öncesi 180 TL – 200 TL civarı maliyetle direk uçuş bileti bulabilirsiniz.

Frankfurt Havalimanı

Frankfurt’a uçuş yapan Türk Hava Yolları veya Pegasus Havayollarını tercih edebilirsiniz. Bunlar dışında Alman hava yolu Lufthansa da oldukça sık uçuş bulabileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Biz, İstanbul – Münih uçuşumuzu Lufthansa ile gerçekleştirdik.

Frankfurt’ta Nerede Kalınır?

Frankfurt’ta gecelik çift kişi 10€‘dan başlayan fiyatlarla yüzlerce konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Şehrin bir finans ve fuar merkezi olmasının da bunda etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Frankfurt Sokakları

Biz, seyahatimizde aile dostlarımızın misafiri olduk ancak sizler için en uygun konaklama fırsatlarını da hemen alta iliştiriyoruz;

[adrotate banner=”18″]

Frankfurt’ta Nereler Gezilir?

Frankfurt’ta gezebileceğiniz yerler, ziyaret edebileceğiniz müzeler ve temiz hala alabileceğiniz yemyeşil şehir parkı gibi öne çıkan lokasyonları altta sıraladık;

1- Main Guard Meydanı

Main Guard Meydanı

Bu meydan, eski ve yeni tarihin karışımı yapıları ile dikkat çeken, ortasında yer alan daha önceleri hapishane ve karakol olarak kullanılmış olan cafe ile sizi tarihte yolculuğa çıkaracak.St.Katharinen Kilisesi‘nin yer aldığı bu geniş meydan, aynı zamanda Zeil Strasse (Zeil Caddesi)’nin de başlangıcı.

2- Zeil Strasse (Zeil Caddesi)

Zeil Strasse

Başlangıç noktası Main Guard meydanı olan Zeil Caddesi, alışveriş merkezleri, mağazalar, bisiklet park alanları ve dinlenme alanları ile 1,2 km uzunluğunda oldukça aktif bir yürüyüş caddesi.

Ayrıca fütüristik mimarisi ve cam tüneli ile ilgi çeken MyZeil alışveriş merkezi de bu cadde üzerinde yer alıyor. (Evet, seyahatimizde gezilecek yerler arasında bir AVM önerisinde bulunmak bizim için de acı ama fütüristik mimarisi ile farklı yapısı ve içerisindeki uygun fiyatlı mağazalar dolayısıyla bahsetmeden geçemedik)

MyZeil AVM

3- Palmengarten (Palm Garden)

Palmengarten, Frankfurt’un Westend semtinde kurulmuş olan dev bir botanik bahçesi ve 13.000’den fazla tropik bitki çeşitliliği barındırıyor.

Palmengarten

Palm Garden’i ziyaret etmek için kişi başı (yetişkin) 7€, 12 yaşa kadar çocuklar içinse sadece 2€ ödemeniz yeterli. Bu devasa bitki çeşitliliği içerek muazzam botanik parkını ziyaret etmeden dönmeyin.

4- Commerzbank Kulesi

Frankfurt’un, Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerini barındırdığından yazımızın başında bahsetmiştik. İşte bunlara en iyi örnek, 259 metre yüksekliğindeki Commerzbank Kulesi. Anten ile birlikte toplam yüksekliği ise 300 metre olan bu kulede muhteşem bir Frankfurt manzarası ayaklarınızın altına serilecek.

Commerzbank, Frankfurt

Kuleyi, her ayın son cumartesi günleri sabah 10:00 ile öğleden sonra 14:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ise tamamen ücretsiz.

5- Goethe’nin Evi

Ünlü Alman şair Goethe’nin 28 Ağustos 749 yılında doğduğu ve yaşadığı evi orjinal haliyle görebilir ve ziyaret edebilirsiniz.

Goethe’nin Evi

II.Dünya savaşında yıkılan ancak aslına uygun birebir yeniden inşa edilen bu müzede çalışma masası ve kütüphanesi ile birlikte bir çok eşyasını görebilirsiniz. Giriş ücreti olarak kişi başı 7€, öğrenci ve çocuklar için de 3€ ödemeniz yeterli.

6- Alte Oper (Opera Evi)

1880 yılında açılan İtalyan Rönesans tarzı Alte Oper, 1944’te çıkan yangın sonrası 1976 ve 1981 yılları arasında orijinaline benzetilerek yeniden inşa edilmiş.

Alte Oper

Ön cephesinde ise Goethe ve Mozart’ın heykelleri yer alıyor. Çeşitli etkinlikler ve konserlerde ziyarete açılıyor.

7- Städel Müzesi

Almanya’nın en önemli sanat müzelerinden biri olan Stadel, bünyesinde ortaçağdan günümüze kadar geçen dönemlere ait 3000 tablo barındırıyor.

Städel Müzesi

Bu tablolardan yaklaşık 1000 tanesi sürekli sergileniyor. Bunun dışında 100.000 çizim ve baskı grafiği, 4000 fotoğraf, 600 heykel ve 115.000 kitap da müzede sizi bekleyen devasa sanat arşivinde yer alıyor.

Müzeyi, kapalı olduğu Pazartesi günleri hariç tüm hafta saat 10:00’dan sonra ziyaret edebilirsiniz. Yetişkin giriş ücreti 14€, indirimli ve çocuk giriş ücreti ise 12€

8- Frankfurt Katedrali

Römer meydanında yer alan Frankfurt Katedrali, 14. yüzyılda inşa edilen bir gotik mimari harikası olarak göze çarpıyor.

Frankfurt Katedtrali

Katedrali ziyaret ettiğinizde yaklaşık 95 metre yüksekliğe sahip kulesine de çıkabilir, muhteşem manzarayı seyre dalabilirsiniz.

9- Eiserner Köprüsü

Frankfurt’ta iki yakayı birbirine bağlayan ve sadece yayalara açık olan Eiserner köprüsü, uğramanız gereken noktalardan birisi.

Eiserner Köprüsü

Üzerine dilek amacıyla sılan binlerce kilit, sık sık köprünün ağırlıktan çökmemesi için belediye tarafından toplanıyor. Bu köprü üzerinde yürüyüş yaparken Franskurt’un her iki yakasının manzarasını da izleyebilirsiniz.

Frankfurt, her ne kadar bir finans ve fuar merkezi olsa da üstte sıraladığımız belli başlı gezilecek yerler dışında ziyaretçilerine daha onlarca farklı alternatif sunuyor. Almanya’ya yapacağınız seyahatlerinizde rotanıza bu şehri de ekleyerek güzel bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Müzeleri de ziyaret etmeniz halinde şehri gezmek için ortalama 2 yada 3 gün ayırmanız gerekiyor.

Biz, Frankfurt’ta 3 gün kaldık ve harika zaman geçirdik ve size de şimdiden keyifli geziler diliyoruz. Şehir ve aktiviteler ile ilgili her türlü sorunuzu yorum olarak alt kısımdan bize iletebilirsiniz. 🙂

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir