Varna | Varna Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı | Varna Otelleri

Bulgaristan'ın karadeniz kıyısındaki ünlü turistik ve liman şehri olan Varna için hazırladığımız Varna gezilecek yerler, varna gece hayatı ve varna otelleri rehberi.


Bulgaristan‘ın en büyük 3. şehri olan Varna, zengin arkeolojik eserleri, harika kumlu plajları ve mimari anıtları ile seyahateriniz için harika bir gezi rotası.

17.yy’da Osmanlı imparatorluğu için önemli bir liman kenti olan Varna, günümüzde Bulgaristan’ın önemli bir ticaret merkezi ve deniz başkentidir.

Bulgaristan seyahatlerimizde yolculuk rotamız üzerinde olan Varna şehri için hazırladığımız bu gezi rehberinde, gezilecek yerler, önemli yapılar, yapılacak aktiviteler ve gece hayatı ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Varna Nerede?

Varna, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda, karadeniz kıyısında yer almaktadır. Bulgaristan’ın en büyük limanına ev sahipliği yapan şehir, 1878 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altındaydı.

Varna, Bulgaristan

Şehirde bulunan Zlatni Piasaci (Altın Kum), Saint Konstantin ve Elena plajları ile her yaz yüzbinlerce turisti deniz tatili için ağırlıyor.

Nasıl Gidilir?

Varna’ya İstanbul’dan otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her gün 2 kere yapılan karşılıklı seferler ile uygun fiyata Varna’ya gidebilirsiniz. Varna’ya giden seyahat firmaları;

  • Metro Turizm
  • Nişikli Turizm

Şehre İstanbul’dan yolculuk, yaklaşık 7,5 saat sürüyor ve kişi başı bilet bedeli 140 TL olarak fiyatlandırılıyor.

Nerede Kalınır?

Varna merkezi ve çevresinde gecelik sadece 5 €‘dan başlayan fiyatlarlaa konaklayabilirsiniz. Evet fiyat şaka gibi ama gerçek 🙂

Ayrıca Airbnb ile günlük konaklama maliyetinizi gecelik 40 TL‘ye düşürebilirsiniz. Ayrıca Gezenti Çift olarak okuyucularımıza Airbnb ile yapacakları ilk konaklamalarında 130 TL indirim kredisi hediye ediyoruz

Buraya tıklayarak yapacağınız 250 TL ve üzeri rezervasyonlarda anında 130 TL indirim kazanabilirsiniz.

Graffit Gallery Design Hotel, Varna

Altta farklı kategorilerden en uygun fiyatlı otelleri sizin için listeledik;

  • Casino & Hotel Efbet ex Oceanic (3*) – Gecelik 28 € konaklama bedeli ile şehir merkezindeki en uygun seçenek. İncelemek için tıklayın.
  • Rosslyn Dimyat Hotel Varna (4*) – Şehir merkezinde gecelik 75 € konaklama bedeline ücretsiz çift kişilik kahvaltı da dahil. İncelemek için tıklayın.
  • Graffit Gallery Design Hotel (5*) – Gecelik 64 € olan bu lüks ve tasarım harikası otel size Varna’da muhteşem bir atmoster ve konaklama tecrübesi sunacak. İncelemek için tıklayın.

Gezilecek Yerler

Birçok önemli yapı ve tarihi esere ev sahipliği yapan Varna'da önemli gezilecek yerleri sizler için listeledik;

Dormition Katedrali

Dormition Katedrali, Varna

Şehrin ve Bulgaristan'ın 2. en büyük katedrali olan Bulgar Ortodoks Dormition katedrali, 30 Ağustos 1886 yılında açılmış ve 2000 yılında restore edilmiş.

Katedral sabah 07:00 ile akşam 18:00 saatlerinde ziyarete açık ve giriş ücretsiz.

Varna Deniz Müzesi

Varna Deniz Müzesi

1923 yılında kurulan Varna Deniz Müzesi, kişi başı 4 leva ücret ile ziyaret edilebilir. Savaş aletleri ve donanma ile ilgili eserlerin sergilendiği denizcilik müzesi sabah 10:00 ile akşam 18:00 arasında ziyaret açık.

Bulgar savaş gemileri, orijinal torpidolar ve deniz feneri optik koleksiyonu da bulunan müzede denizcilerin uniformaları, mayın ve toplar da bulunuyor. 

Retro Müzesi

Retro Müzesi, Varna

Varna Retro Müzesi sosyalist zamanlardaki şehre ışık tutuyor. Müze, 20'nci yüzyıldan günlük yaşamın her yönünü yansıtan parçalara ev sahipliği yapmakta.

Bulgar sigaraları, mutfak eşyaları, elektrikli süpürgeler ve kozmetik ürünleri bulunan müzede, şarkıcı Emil Dimitrov ve bu süre boyunca devletin başı olan Todor Zhivkov gibi tanınmış kişilerin balmumu figürleri de yer alıyor.

Retro Müzesi, Varna

Ayrıca 50 araçlık muhteşem bir de otomobil ve limuzin galerisi yer almakta.

Deniz Bahçesi

Deniz Bahçesi, Varna

Deniz kıyısında bulunan ve şehrin de en büyük bir parkı olan Sea Garden, peyzaj mimarisinin ulusal bir örneğidir. İçerisinde yer alan Dophinarium ve hayvanat bahçesi gibi cazibe merkezleri de parka ziyaretçi çeken tesisler.

Parka ayrıca uzaya çıkan ilk insan olan kozmonot Yuri Gagarin'in heykelini de görebilirsiniz. Gagarin, 1961 yılında parkın bu bölümünün açılışına bizzat katılmış.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, Varna

Varna Arkeoloji Müzesinde 6,500 yıl öncesine dayanan Varna Nekropolü'nden elde edilen altın ve değerli eşyalardan oluşan bir koleksiyon yer alıyor.

Bu eserler arasında çok sayıda mücevher, mutfak eşyaları ve diğer dekoratif eşyalar da yer alıyor.

Müzeye sabah 10:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında girebilirsiniz. Müzeye giriş için 10 leva ücret ödemeniz yeterli. Ayrıca dilerseniz özel bölümlere de yanda görebileceğiniz ekstra ücretleri ödeyerek giriş yapabilirsiniz. 

Tüm ücretlendirmeler Bulgar para birimi olan leva üzerinden. TL karşılığını hesaplamak için tutarları 3 ile çarpmanız yeterli.

Roma Hamamları

Roma Hamamları, Varna

Varna'nın güneydoğusunda yer alan ve bir zamanlar bir Roma şehri olan Odessus'a ait hamam kompleksine ait yapılar günümüzde hala görülebiliyor.

Hamamın bir bölümü 25 metre yüksekliğine ulaşıyor ve çevresinde yapılan yükseltilmiş yürüyüş yolları, eserleri kuş bakışı seyretme imkanı tanıyor.

Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi, Varna

Varna'daki 360 hektarlık Botanik Bahçesi 1977'de açılmış ve günümüzde 300 farklı türde bitki barındırıyor. Ekolojik bir park olan bu bahçe ziyaretçilerine, tüm dünyadan çeşitli ve egzotik bitkiler sunuyor.

Bahçeye özellikle yaz başında gelirseniz, çiçek açmış olan 30 farklı gül türünün oluşturduğu harika manzarayı seyredebilirsiniz 🙂

Barite Complex

Barite Complex, Varna

Bu sıradışı komplex, Bulgaristan kültürünü yakından görmenize ve tarihte yolculuğa çıkmasına aracılık ededen bir açık hava müzesi.

Taş ve ahşaptan inşa edilmiş Bulgar evleri ile el sanatları ve kıyafetlerini etnografya müzesinde görebilirsiniz. Ayrıca geleneksel şarkılar ve danslar ile Bulgar folkloruna dayanan çeşitli ritüellerin performanslarını da canlı izleyebilirsiniz.

Tesiste konaklayabilir, içerisinde barındırdığı restoranda yemek yiyebilir, çiftlikte yetiştirilen sığırların taze sütünü içebilirsiniz 🙂

Euxinograd

Euxinograd

Bu bir zamanlar manastır olan Euxinograd, 1885 yılında inşa edilmiş ve günümüzde cumhurbaşkanının yazlık evi olarak kullanılıyor.

Bir şarap mahzeni ve etkileyici bahçeleri bulunan Euxinograd, kısmi olarak ziyaretçilere açıktır. Tesisin botanik bahçesinde 500'den fazla çiçek türü ve 200 fidan türü yetiştirilmekte.

Golden Sands (Altım Kum)

Golden Sands, Varna

Yaz aylarında sıcaklıkların artması ile birlikte Varna, deniz tatili için harika seçenekler barındırıyor. Altın Kum plajı ile karadeniz kıyında güneşlenebilir, yüzebilirsiniz. 

Adeta akdeniz sahiline benzeyen plaj çevresinde, barlar ve gece kulüperi de bulunuyor. Plaja giriş ücretsiz.

Golden Sands, Varna

Varna Gece Hayatı

Varna, ziyaretçilerine tarihi, kültürel turlar ve deniz tatili seçenekleri dışında eğlenmek isteyenler için de oldukça hareketli bir gece hayatı sunuyor. Şehir'de özellikle yaz aylarında artan turistler ile birlikte rock barlar, retro kulüpler ve plaj barları arasından seçim yapmak oldukça zorlaşıyor.

Birkaç mekan önerisinde bulunacak olursak;

Cubo Bar

Cubo Bar, Varna

Cubo, içeceğinizi yudumlarken ayaklarınızda plajın kumlarını hissedebileceğiniz Varna'nın en sevilen plaj barlarından biri. Gün içerisinde çocuklu aileler ziyaret ederken geceleri ise harika partiler oluyor.

Vintage 33

Vintage 33, Varna

Vintage 33, canlı müzik performanslarının sergilendiği bir dans kulübüdür. Sahnesi, genç ve tanınmış Bulgar müzik gruplarının, komedi şovlarının ve tango geceleri gibi çok çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Varna şehri, her mevsim ziyaret edilebilecek, ülkemizden hem otobüs hem de uçak ile ulaşım sağlanabilen iyi bir gezi rotası.

Özellikle yaz aylarında yapacağınız bir Varna seyahatinde deniz tatilinizi de yapabilir, uygun fiyata eğlenebilir, kültür gezileri ile birlikte harika bir tatil geçirebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir