Paris Gezilecek Yerler | Paris Turu Yaparken Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Yer


paris gezilecek yerler

Paris, moda sembolü olması kadar egzotik bir şehir olmasıyla da öne çıkıyor. Hatta bir diğer adı da “Işıklar Şehri” olarak geçen Paris’te görkemli mimari yapılar ve yüzyıllardır korunmuş tarihi doku sizleri bekliyor. Sizler için hazırladığımız detaylı Paris Gezi Rehberi‘ni okumak için tıklayabilirsiniz.

Bu şehre tatil veya iş amaçlı bir seyahat planlıyorsanız, özet bilgi ve rehber niteliğinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken 5 önemli noktayı sizler için listeledik.

#1 Eyfel Kulesi

Eyfel kulesi, Paris seyahatlerinde ilk görülmesi gereken olmazsa olmaz noktalardan biridir. Bu kule Paris ve Fransa’nın sembolüdür ve Paris’in en çok ziyaret edilen noktasıdır. Her yıl 250 milyon ziyaretçi ağırlayan Eyfel Kulesi, Champ de Mars Parkı’nda yer almaktadır.

Eyfel Kulesi

Eyfel kulesine çıkarak muhteşem bir Paris manzarası ile karşılaşabilirsiniz. Üç kattan oluşan ve toplam 300 metre yüksekliğinde olan kulenin zirvesine çıkmak için ikinci katından sonra asansör kullanmalısınız. Ayrıca dilerseniz Eyfel kulesinde muhteşem manzara eşliğinde romantik bir yemek de yiyebilirsiniz.

Gittiğinizde saatlerce sıra beklememeniz için önceden online bilet almanızı tavsiye ederiz.

#2 Zafer Takı (Arc de Triomphe)

Arc de Triomphe ya da diğer adıyla Triumphal Arch, Paris’te ünlü bir anıttır ve dünyanın en büyük kapısıdır. Place Charles de Gaulle’nin tam merkezinde yer almaktadır.

Arc de Triomphe

Kemerin boyutu 45 x 22 x 50 metre olup bazı Napolion savaş hikayesini anlatan heykeller ve kabartmalarla süslenmiştir. Ayrıca kemerin üstüne çıkarak yürüyebilirsiniz. Kapının tam arkasında, I. Dünya Savaşı’ndan bilinmeyen bir askerin mezarını görebilirsiniz. Anıtın üzerinde Triumphal Arch dünya tarihini anlatan ilginç öyküler bulabilirsiniz.

#3 Louvre Müzesi

Louvre Müzesi daha önce saray olarak kullanılan bir yapıdır. Bugün dünyanın en büyük müzesi haline gelen müzeye yıllık 8 milyondan fazla ziyaretçi geliyor.

Louvre Müzesi

Louvre, 380.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor ve bunlardan bir tanesi de Leonardo da Vinci‘nin Mona Lisa tablosunun orijinalidir. Ayrıca Da Vinci Kodu isimli film de burada çekilmiştir.

Biz burayı bir günde bitiremedik, muhteşem bir tarih yolculuğuna çıkmak için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

#4 Sacré-Cœur Bazilikası (Montmartre Tepesi)

Montmartre Tepesi, Paris’in en yüksek rakımı olan yerdir (130 metre). Jean-Pierre Jeunet’nin ödüllü filmi Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain bu mahallede çekilmiştir.

Montmartre Tepesi

Paris manzarasını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan birisidir. Ayrıca burada sokaklarda portre resimler çizen ressamlar vardır.

Sacré-Cœur Bazilikası ise, Parisin Montmartre tepesinde bulunan önemli bir Hristiyan yerleşimidir. 2006 yılında on milyon ziyaretçi ile Notre Dame Katedralinden sonra Fransa’da en çok ziyaret edilen anıttır.

#5 Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir.

Notre Dame Katedrali

Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür.

Heykellerin ve işlemeli camların orta çağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir. Oldukça etkileyici bir yapılan Notre Dame’a giriş ücretsiz ve mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

#6 Bonus: Moulin Rouge

Moulin Rouge, 6 Ekim 1889 yılında Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından inşa edilen bir kabare’dir ve French cancan adlı gösteriyle ünlü olmuştur.

Moulin Rouge

Moulin Rouge üzerindeki kırmızı yel değirmeni ile dünyaca ünlüdür ve aslında bir özel teşebbüs olmasına rağmen Fransız kültüründe sembolleşmiş bir yere sahiptir. Kırmızı değirmeni, elit erotik şovları, yetişkinlere yönelik orijinal eğlence programlarını ve ünlü kan-kan dansını görmek için yıl boyunca gelen pek çok turisti ağırlar.

Üstte sıraladığımız yerler en popüler olan ancak gezilebilecek yerlerin sadece bir kısmı ? Paris’te gezecek çok yer ve her yanında başka bir sanat var… Sizin için hazırladığımız detaylı Paris Gezi Rehberi‘ni okumak için tıklayın.

Keyifli gezmeler…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir