Marburg | Lahn Nehri Kıyısında Geçmişe Uzanan Masallar Şehri

Marburg, içerisinde barındırdığı orta çağ yapıları ve Grimm kardeşlerlerin yazdığı bazı masallara da ev sahipliği yapan küçük ve yeşil bir Alman şehri.


Marburg, Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaptığımız seyahat sırasında aile dostlarımız sevgili Erdal ve Gül ile birlikte günübirlik seyahat ettiğimiz harika bir gezi rotası oldu. Frankfurt’a 100 km mesafedeki bu küçük ve yeşil şehir, Lahn nehri kıyısında yer alıyor.

Barındırdığı orta çağ döneminden kalma yapılar, dünyaca ünlü masalların yazarı Grimm kardeşlerin burada üniversite eğitimleri boyunca yaşamış olmaları ve bazı masallara ev sahipliği yapması da bu klüçük şehri daha ilgi çekici ve gizemli bir hale getiriyor.

Marburg Nerede, Nasıl Gidilir?

Bizi adeta büyüleyen bu şehre Frankfurt’tan araç kiralayarak yaklaşık 1 saatte ulaştık. Sakin ve güneşli bir havada çıktığımız yolculuk sırasında, havanın aniden kapanması, şiddetli rüzgar ve yağmur ile birlikte nehir kenarında bulunan ağaçların yola devrilmesi ve asfalt üzerinde minik bir hortum oluşması ise yolculuğu oldukça heyecanlı bir hale getirdi 🙂

Dilerseniz Frankfurt’tan bineceğiniz RE (Regional) banliyö treni ile ortalama 55 dakikada Marburg’a ulaşabilirsiniz.

Sonunda Marburg’a ulaştığımızda ise hava yine parçalı bulutlu bir hal almıştı. Arabayı bir otoparka bırakarak hemen şehri turlamaya başladık. Etkileyici yapıları, kalesi, eski ve renkli evlerin çevrelediği yokuşlu sokakları ile her bir köşesi ayrı bir fotoğraf karesiydi adeta.

Grimm Kardeşler Kimdir?

Grimm Kardeşler onlarca önemli masal kitabını yazmış olan Alman akademisyen kardeşlerdir. Grimm Kardeşler
Popüler eserleri; Rapunzel, Hansel ile Grathel, Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi ve Kırmızı Başlıklı Kız olarak öne çıkıyor.

Wilhelm Grimm 1785 ve Jacob Grimm 1786 yıllarında doğmuş, hayatlarının neredeyse tamamını beraber, aynı evde geçirmişler. Kardeşler, Malburg Üniversitesi’nde eğitim almışlar. İşte bu eski ortaçağ şehri, kardeşlerin bir çok masalına ve yazdığı kitabına ev sahipliği yapmış.

Kaleme aldıkları masallar defalarca tiyatro, sinemaya ve televizyon yapımlarına uyarlanmış, yüzün üstünde dile çevrilirken, kitapları dünyanın en çok satan eserleri arasında yer almış.

Marburg Gezilecek Yerler

Ortaçağ döneminden kalma sokakları, kalesi ve renkli evleri ile Marburg, sizi zamanda bir yolculuğa çıkartacak. İşte Marburg’ta gezebileceğiniz yerler;

 1. 1 Marktplatz Meydanı


  Şehrin meydanı olan Marktplatz'da eski belediye binası da yer alıyor. çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan meydanda, renkli restoranlar ve kafelerin önündeki masalarda oturmak sizi adeta zamanda bir yolculuğa çıkartıyor.

  Ayrıca bu meydanda ünlü Grimm Kardeşlerin yaşadığı evi de görebilirsiniz.

 2. 2 Altstadt (Eski Şehir)


  Altstadt (eski şehir), nispeten küçük olmasına rağmen dolaşmak için canlı bir eski şehir. Eski şehrin merkez noktasında ise Marktplatz (pazar yeri) bulunuyor.

  Çarşamba ve cumartesi günleri kurulan pazar kurulan Altstadt'taki Kugelkirche'ye kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Küçük bir Gotik kilise olan ve 15. yüzyılda inşa edilen Kugelkirche'de orta çağ döneminden kalan kapıyı da görebilirsiniz. 

 3. 3 Marburg Kalesi


  Marburg şehir merkezindeki tepede yer alan Marburg kalesinin inşası 13. yüzyılda tamamlanmış. Kale günümüzde, beş katlı Wilhelmsbau Kültür Tarihi Müzesi'ne ev sahipliği yapmakta. 

  Kalenin batı kanadının bodrum katında ise, saray ziyaretçileri 9. ve 10. yüzyıldan kalma eski sur kalıntılarını görebilirler.

  Marburg Sarayı, geçen süre içerisinde farklı dönemlerde, hapishane ve Hessen Devlet Bürosu olmak üzere birçok başka amaca hizmet etmiş.

  Kleyi ziyaret edebileceğiniz saatler şu şekilde;

  • Nisan - Ekim arası: 10:00 - 18:00
  • Kasım - Mart arası: 10.00 - 16.00
  • Kaleye Girişi Ücreti: 4€/Kişi Başı
 4. 4 Botanik Bahçesi


  Marburg Üniversitesi tarafından düzenlenen Botanischer Garten Marburg (Botanik Bahçesi), dünya çapında çeşitli flora ve fauna çeşitlerini sergilemekte.  Avrupa'nın yüksek dağlarından, Batı Asya'dan, Himalayalardan, Avustralya'dan ve Yeni Zelanda'dan getirilen bitkileri temsil eden bir kaya bahçesi olan Alpinum'u ziyaret edebilirsiniz. 

  Bahçede yer alan höyüklerde, bronz çağ mezarlarını keşfedebilirsiniz.

  Ayrıca, 80 farklı türü içeren eğreltiotu koleksiyonu da botanik ilgisi olanlar için harikadır. İlkbaharda çiçek açan bitkileri gösteren orman koleksiyonuna veya tahıllar ve diğer karbonhidratlar, sulu meyveler, sebzeler, lif bitkileri, tütün bitkileri, kauçuk bitkileri ve boya bitkileri dahil olmak üzere Tıbbi ve Faydalı Bitkiler koleksiyonunu da inceleyebilirsiniz. 

  Botanischer Garten Marburg'da yapacağınız gezide, temiz havayı içinize çekerek, doğanın huzurunu yaşayabilirsiniz.

 5. 5 Philipps Üniversitesi


  Marburg, barındırdığı üniversite ile aynı zamanda bir öğrenci şehridir. Şehirdeki genç nüfus çok fazladır. 1527 yılında kurulan mimarlık üğniversitesi de görülmesi gereken bir yapıdır.

  Philipps Üniversitesi aslında bir eğitim kurumu olmasına rağmen, gezginlerin ilgisini çekebilecek çok sayıda koleksiyona sahip. Bazı koleksiyonlar arasında 1250 yılında ortaçağ döneminden çekilen fotoğrafların yer alması da yer alır. 

  Üstte bahsettiğimiz Botanischer Garten (Botanik Bahçesi) de aynı zamanda üniversiteye aittir.

Marburg'ta Nerede Kalınır?

Marburg merkezi ve çevresinde gecelik 50 €‘dan başlayan fiyatlarlaa konaklayabilirsiniz. 

Ayrıca Airbnb ile günlük konaklama maliyetinizi 60 TL‘ye düşürebilirsiniz. Ayrıca Gezenti Çift olarak okuyucularımıza Airbnb ile yapacakları ilk konaklamalarında 130 TL indirim kredisi hediye ediyoruz 

Buraya tıklayarak yapacağınız 250 TL ve üzeri rezervasyonlarda anında 130 TL indirim kazanabilirsiniz.

Altta farklı kategorilerden en uygun fiyatlı otelleri sizin için listeledik;

 • Elisabeth Bräu – Gecelik 50 € konaklama bedeli ile şehir merkezindeki en uygun seçenek. İncelemek için tıklayın.
 • Hotel-Lahngarten Marburg – Gecelik 88 € konaklama bedeline ücretsiz çift kişilik kahvaltı da dahil. İncelemek için tıklayın.
 • VILA VITA Rosenpark (5*) – Gecelik 148 € olan bu lüks otel size Marburg’da muhteşem bir atmoster ve konaklama tecrübesi sunacak. İncelemek için tıklayın.

Genel Değerlendirme

Marburg, 1 gece 2 gün ayırarak rahatlıkla ve detaylıca gezebileceğiniz küçük bir kasaba. Biz 1 tam gün ayırarak bir çok noktasını gezdik.

Frankfurt'a yakınlığı nedeniyle burada konaklamadık ve akşam Frankfurt'a geri döndük. Ancak burada geçirdiğimiz bir tam gün boyunca dar ama renkli sokaklar, Marburg kalesinin ihtişamı, ortaçağdan kalma yapılar ve eserler bizi tarihte bir yolculuğa çıkardı desek yalan olmaz. Günün sonunda mutlu ayrıldığımız bu mal şehrine sizin de bir gününüzü ayırarak gitmenizi öneriyoruz.

Şehir ile ilgili her türlü soru ve öneriyi alt kısımdan bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Keyifli geziler 🙂


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir