web analytics

İtalya’da Hangi Telefon Hattı Alınır? | Avrupa’da Ucuz İnternet Kullanmak

İtalya'da hangi telefon hattı alınır, tüm Avrupa'da geçerli sim kart nasıl alınır, yurt dışında hat almak için neler gerekli gibi soruların yanıtlarını derledik.


İtalya’da hangi telefon hattı alınır, 9€’ya 30 GB sınırsız internet nasıl kullanılır? İtalya’dan alacağınız sim kart tüm avrupa ülkelerinde geçerli midir? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Yurt dışı seyahatlerinde en büyük problemlerden biri de, sınırı geçtiğiniz an, yurt dışı paketiniz yoksa işlevsiz hale gelen sim kartınızdır 🙂 Hoş, günlük 25 TL ödeyerek mevcut tarifenizi yurt dışında da kullanabiliyorsunuz ama bu ancak günlük seyahatlerde işe yarayabilir.

Ancak 10 günlük bir seyahatte sadece 250 TL + Mevcut Tarife Bedelinden oluşan uçuk bir telefon faturası ödemek zorunda kalabilirsiniz. 🙁

İşte bu yazıda sizlere Avrupa’da nasıl hat alabileceğinizi, nelere dikkat etmeniz gerektiğinden ve nasıl 9€‘ya 1 ay boyunca paket aşımsız 20 GB internet kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Üstelik İtalya’da alacağınız sim kartınızı ve tarifenizi, Avrupa Birliği serbest dolaşım düzenlemesine göre neredeyse tüm ülkelerde hiç bir ekstra ücret ödemeden 4G hızında kullanabilirsiniz.

İtalya’da Telefon Hattı (Sim Kart) Nasıl Alınır?

İtalya’da kendi adınıza bir sim kart satın almak için gerekli belgeler alttaki gibi;

 • Pasaport
 • Codice Ficale

Bu iki belgenin yanı sıra,hat ücretini ödeyerek anında kendi adınıza bir İtalyan telefon hattı satın alabilirsiniz.

Codice Fiscale Nedir, Nasıl Alınır?

Codice Fiscale, İtalya’da adınıza kontratlı her türlü alım,satın veya kiralama için istenen bir vergi numarasıdır. Bu numara olmadan hiç bir resmi işlem yapamazsınız. Bu nedenle bir telefon hattı almak istiyorsanız, hangi şehirdeyseniz oradaki vergi dairesine giderek 5 dakikada bu numarayı edinebilirsiniz. (Bu süre, yoğunluğa ve sıra olmasına göre değişebilir)

Örneğin biz Codice Fiscale numaralarımızı Milano’da aldık. Codice Fiscale almak için işlem süreci şöyle işliyor;

 • Kuruma giderek bir form dolduruyorsunuz (Formdaki adres alanına, otelinizin adresini yazabilirsiniz)
 • Formu gişeye vererek sıra numarası alıyorsunuz
 • Sıranız gelince ilgili temsilcinin masasına oturuyorsunuz
 • Formdaki bilgilere istinaden Codice Fiscale’nizi ortalama 2 dakika içerisinde veriyor.
GÖZAT:  Türkiye'nin En İyi Kayak Merkezleri | 8 Farklı Kayak Tatili Alternatifi

İtalya'daki Mobil Operatörler

İtalya sınırları içerisinde faaliyet gösteren 4 farklı operatör bulunuyor. Bunlar;

 • TIM
 • WIND
 • (Tre)
 • Vodafone

Bu operatörler arasında yer alan TIM, İtalya ulusal mobil operatörü olarak hizmet veriyor.

 1. 1 TIM (Telecom Italia)


  TIM (Telecom Italia), 1994 yılında diğer devlete ait telekomünikasyon şirketlerinin birleşmesi sonucu kurulmuş. TIM, telefon hizmetleri, mobil servisler ve DSL veri hizmetleri sağlıyor. Toplam abone sayısı ve gelir açısından en büyük İtalyan telekomünikasyon şirketidir.

  Fiyatları ortalama düzeyde olan TIM'de çok da ucuz tarifeler buylmanız pek mümkün değil.

 2. 2 WIND


  Wind, mobil, sabit telefon ve internet hizmetleri sunan, uygun fiyatlı bir İtalyan telekom operatörüdür. Wind %22,9 pazar payıyla 21,2 milyon mobil müşteriye sahip ve ülkenin ikinci en büyük operatörü olarak hizmet veriyor. 

  WIND, uygun fiyatlı teklifleri ve yaygın baz istasyonu ağı ile tercih edilebilir bir operatör. Böyle harika teklifleri de en cezbedici yönü 🙂

  30 GB İnternet, Sınırsız Dakika, 100 SMS = 9€

  Bizim de 2 yıl Milano'da kullandığımız, hatta tüm avrupa ülkelerine yaptığımız seyahatlerde sorunsuz bir şekilde ve ekstra ücret ödemeden tarifemizi aynen kullanmamızı sağlayan operatördür.

 3. 3 3 (Tre)


  İtalya'daki en ucuz telekom operatörlerinden biridir. Oldukça uygun fiyatlara (5€'dan başlayan) sunduğu paketleri mevcuttur. Hatta gece 12'den sabah 8'e sınırsız internet paketleri vardır.

  Tre İnternet Teklifi

  Ancak çekim kalitesi olarak diğer operatörlerden biraz daha geri olabiliyor. Tre tam bir öğrenci dostu ve fiyat odaklı yaklaşanlar için biçilmez kaftan.

 4. 4 Vodafone Italya


  İtalya'nın muhtemelen en pahalı oprtatörlerinden biridir. Sunduğu tarifeler TIM ile yarışacak düzeydedir ve uygun fiyatlı internet çözümleri arayanlar için çok cazip değildir. 

  Ama son dönemde internet sitesi üzerinden online'a özel teklifler ve 10 - 15€ civarı genç kitleye hitap eden tarifeler sunmaya başladı. 

  Vodafone'un sunduğu, web sitesine özel teklif olan bu paket ayda 9,99€
  10 GB İnternet, 1.000 Dakika ve 1.000 SMS

  Bu nedenle paketler arasında karşılaştırma yapmanızda fayda var. Vodafone tabii ki baz istasyonu ağı ve çekim kalitesi konusunda eline su dökülemez ancak tarifeleri çok da cep dostu değil 🙂

Faturalı mı, Kontörlü Mü?

İtalya'da yerleşik kalmayı düşünmüyorsanız tabii ki kontörlü hat almanızı tavsiye ediyoruz. İtalya'da kontörlü hat; Ricaricabile adı ile ifade edilir.

Ricaricabile hatlarda genç abonelere(30 yaş altı) özel daha avantajlı paketler de bulmak mümkün. (Bizdeki 25 yaş altı gençler için sunulan kampanyalı paketler gibi)

Yeni SIM Kart Ne Kadar?

Yeni kontörlü hat ücretleri ise her bir operatör için şu şekilde;

İtalya GSM Operatörleri - Yeni SIM Kart Ücretleri

Hangisini Almalı?

Bu 4 operatör arasında hangisini tercih etmelisiniz? Bu noktada yapacağınız kıyaslamalar sonrası en iyi kararı siz vereceksiniz muhtemelen ama biz, kendi tecrübe ve deneyimlerimize göre bir öneride bulunacak olursak, tavsiye edeceğimiz operatör; WIND 🙂

İsviçre sınırından orta italyaya kadar 13 şehirde kullandığımız, İspanya, Hollanda, Belçika, Almanya gibi bir çok ülkeye yaptığımız seyahatlerde roaming özelliğinden hiç bir fark ödemeden yararlandığımız WIND, oldukça cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Kullanmakta olduğumuz 30 GB internet paketine o kadar alıştık ki artık yetersiz gelmeye başlıyor. Türkiye'ye döndüğümüz zaman oradaki daha düşük paketlerde nasıl idare edeceğiz düşünmüyor değiliz 😛

9€ karşılığında 30 GB 4G hızında internet ve sınırsız dakika muhteşem bir imkan bizim için. Üstelik bu paketler aşımsız! Yani 30 GB internet bittiğinde, data hizmeti kesilmiyor veya ekstra ücretlendirilmiyor. 128 kbps hızda sınırsız olarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Bu da mailleri kontrol etmek, birşeyler okumak ve arada yavaş ta olsa instagram'da takılmak için iş görüyor 😀

İtalya seyahatinizde alacağınız WIND hattınıza daha sonra Türkiye'de veya herhangi bir ülkedeyken bile wind.it adresinden Ricarica menüsünden istediğiniz kadar kontör yükleyebilirsiniz. Zaten en az paket ücretiniz kadar yükleme yaparsanız, otomatik olarak yenilenecektir ve hangi avrupa ülkesindeyseniz özgürce hattınızı kullanabileceksiniz.

 1. Peki sizin için en uygun operatör hangisi?

  1. TIM
  2. WIND
  3. 3 (TRE)
  4. Vodafone
  83 votes
  Share Your Result

Umarız bu içerik, rehber niteliğinde faydalı olmuştur. Her türlü soru ve tecrübenizi alttan yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.


4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Italya vergi numarası komsolosluktan da alınabiliyor. Vakit kazanmak acısından önemli bence. Çünkü Roma gibi kalabalık bir şehirde öyle 5 dakkada gittim aldım pek mümkün olmayabilir.

 2. Selamlar, ben bu hattı alsam Türkiye’ de olduğu gibi kişisel veri paylaşımı yapıp eşimle beraber kullanabiliyor muyum? Hatta 3. bir telefonu yanımda götürüp onunla paylaşım yapıp diğer telefonlarımızdan da wi-fi olarak kullanmayı düşünüyorum. Bu konuda da bilgilerinizi rica edebilir miyiz?

  1. Merhaba, tabii ki yapabilirsiniz. Biz de zaten hep o şekilde seyahat ettik. 1 tane WIND hattımız vardı, 20 GB interneti hotspot ile paylaşıp kullanıyorduk 🙂