İstanbul’da Denize Girilebilecek Suyu En Temiz Plajlar


İstanbul Plajları

İş yoğunluğu ve günlük koşuşturmacanın ardından, seyahat etmeye de vaktiniz yoksa siz de bizim gibi İstanbul içerisinde hafta sonu güneşlenebileceğiniz ve denize girebileceğiniz plajları tercih edebilirsiniz.

Kısa bir süreliğine de olsa her şeyden uzaklaşarak tatile çıkmışsınız gibi güneş ve deniz keyfi yapabilirsiniz.

Peki nereye gitmeli, İstanbul’da nerelerde denize girilir?

İstanbul’da denize gitmeden önce, gitmeyi planladığınız plajın deniz suyu temizliği oranını Sağlık Bakanlığı – Yüzme Suyu Takip Sistemi web sitesinden kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Suyu pis olan bir yerde yüzmek istemezsiniz…

Yüzme Suyu Takip

Biz de bu verileri dikkate alarak hala denize gitmeyenler için İstanbul’da denize gidilecek su kalitesi Mükemmel (su kalitesi verileri haftalık olarak değişim gösterebilir) olarak Mavi Bayrak ile belirtilmiş, bizim tercihimiz olan en güzel plajları listeledik.

1- Büyükada Yörükali Plajı

Büyükada’da bulunan Yörükali Plajı İstanbul’a yakın ama şehrin karmaşasından uzak, hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz güzel bir seçenek olarak öne çıkıyor. Yörükali plajı, bizim de son 2 yıldır sürekli tercih ettiğimiz bir yer.

Yörükali Plajı

Deniz suyu temizliği olarak oldukça uygun bir plaj olan Yörükali hakkında daha önce hazırladığımız detaylı rehber içeriği incelemek için tıklayınız.

Plaj Giriş Ücreti:

2- Demirciköy Uzunya Plajı

Kilyos’ta bulunan Demirciköy Uzunya Plajı, deniz suyu temiz olan bir diğer önerimiz.

Uzunya Plajı

Köy kahvaltısı, yürüyüş imkanı ve kum plajı ile dikkat çeken Uzunya beach’ı bir hafta sonu ziyaret edebilirsiniz.

Plaj Giriş Ücreti:

  • Hafta içi ve Cumartesi : 30 TL
  • Pazar Günleri : 50 TL

3- Baykuş Plajı

Baykuş Plajı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işletmesi olarak hizmet veriyor.

Baykuş Plajı

Mimar Sinan öğrencilerine özel indirimli fiyatlar sunan plaj, dışarıdan siyaretçilere de açık. Ailece güneşlenebileceğiniz ve denize girebileceğiniz plajda dilerseniz çadır kiralayarak konaklayabilirsiniz.

Plaj Giriş Ücreti:

  • Hafta içi ve Cumartesi : 20 TL
  • Pazar Günleri : 30 TL

Açıkçası diğer bloglar ve haber siteleri gibi size klasik ve en çok aranan içeriklerden biri olması nedeniyle tüm plajları, suyu çok temizmiş gibi listemek istemiyoruz. Evet plajlar çok güzel olabilir ama su kalitesi Mavi renk (Mükemmel) olmadığı sürede bizim için orası denize girilmesi uygun olmayan, sağlıksız su anlamına geliyor.

Bugün itibariyle 29.08.2017 İstanbul’daki plajların su temizliği durumu:

Deniz Suyu Temizliği – 29.08.2017
  • Mavi – Çok Temiz, Yüksek Kalite
  • Yeşil – Yüzülebilir, İyi Kalite
  • Turuncu – Düşük Kalite

Biz, kendi gitmediğimiz yeri sizinle paylaşmama mottomuza dayanarak şu an gidecek olsak tercih edeceğimiz plajları yazdık sadece.

Siz de denize gitmeden önce BEACH olmasına, şekline bakmadan, önce suyun temizliğine bakın! Beach’a gidip mikrop kapan çok kişi gördük 🙂

Tabii bunlara, üstte yer almasa da temizlik bakımından Adalar’daki diğer tüm plajlar dahil. Şu an adalardaki plajların neredeyse tümü mükemmel kalite suya sahip çünkü.

Keyifli yüzmeler diliyoruz şimdiden 🙂


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kısa, net ve bilgilendirici bir yazı ??
    İnsanı gidip görmeye kışkırtıyo. Ben Baykuş plajını merak ettim mesela ?