Galata Kulesi: 2.000 Yıllık Tarihi Fener


İstanbul’un simgelerinden biri olan, bir çok yerden görülebilen, muhteşem manzarası ve atmosferi ile büyüleyen Galata Kulesi gezi rehberini sizler için hazırladık.

Uzun zamandır ziyaret etme planı kurduğumuz ancak zaman ayıramadığımız ve tesadüfen önünden geçerken gördüğümüz sıra nedeniyle giremediğimiz kuleyi sonunda ziyaret ettik ve sizler için Galata Kulesi hakkında tüm detayları içeren bu yazıyı oluşturduk.

galata-kulesi-dis
Galata Kulesi

Galata Kulesi Nedir, Neden Yapılmıştır?

Galata Kulesi aslında bir deniz feneridir. Yani ilk inşa amacı bu şekildedir. Günümüzden 2.000 yıl önce 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından inşa ettirilmiştir ve dünyanın en eski kulelerinden biridir!

Galata Kulesi - 21 Mayıs 1862
Galata Kulesi – 21 Mayıs 1862

Sonrasında araştırma kulesi, yangın gözleme kulesi, esirlerin yaşadığı alan, rasathane gibi çok çeşitli amaçlarla kullanılmış, geçirdiği savaşlar sırasında ağır yıkımlar yaşamış, tekrar inşa edilmiş ve günümüzde ise en son 1967 yılında onarılmıştır.

Pek çok badireler atlatan ve tarihe tanıklık eden bu kule ayrıca; dünyanın ilk uçan insanı Hezarfen Ahmet Çelebi‘nin üzerinden atlayarak Üsküdar’a kadar boğazın üzerinden 3,5 km mesafe uçmasına aracı olmuştur.

hezarfen-celebi
Hezarfen Çelebi

Kulenin yüksekliği 69,90 metredir ve duvar kalınlığı ise 3,75 metredir. (Fotoğraf galerisinde duvar kalınlığını gösteren bir fotoğraf göreceksiniz) Ağırlığının ise 10.000 ton olduğu tahmin ediliyormuş. Kulenin altındaki kanallarda bir çok kafatası ve kemik olduğu söylenmekte.

Galata Kulesi, 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmiştir.

Galata Kulesi Nerededir, Nasıl Gidilir?

Taksim‘den İstiklal Caddesine girdiğiniz ve taa Tünel‘e kadar yürüdünüz diyelim 🙂 Dümdüz devam edin, hiç bir yere dönmeyin ve yolu takip edin. Aşağıya ve sola doğru kıvrılan yolda yürürken bir ara dört yol ağzına geleceksiniz ve kafanızı sağ tarafa çevirdiğinizde Galata Kulesini göreceksiniz, sürpriz gibi 🙂 Çünkü İstiklal Caddesi tarafından yürüyerek geldiğinizde Galata Kulesini göremezsiniz, aniden karşınıza çıkar 🙂

Eminönü ve Karaköy’den geliyorsanız, Tünel girişinin sağ tarafından devam edin, merdivenleri çıkın ve dar, duvarları grafiti yazılar olan sokaklarda yukarı doğru devam edin. Kule yine karşınıza çıkacak. 🙂

Galata Kulesine Giriş Ücretli Mi?

Evet, Galata Kulesine giriş ücretli. 30 Ağustos 2016 tarihi itibariyle bu ücretler ise şu şekilde;

  • Yerli Öğrenci : 5 TL
  • Yerli Tam : 10 TL
  • Turist (Öğrenci/Tam Fark Etmez) : 25 TL ?! (Bu fiyatlandırmanın nedenini biz çözemedik)

Galata Kulesi müze olarak değerlendirilmediği için müze kartınız ile giriş yapmanıza izin verilmiyor. Sadece girişte satın alacağınız bilet ile ziyaret edebilirsiniz.

Kuleye Nasıl Çıkılıyor?

Asansörle. Kulenin üstünde yer alan restoran katına kadar asansörle çıkılıyor ve buradan merdivenler aracılığı ile 1 kat daha çıkılarak seyir terasına ulaşılıyor.

Galata Kulesi - Asansör
Galata Kulesi – Asansör

Burada da cafe/restoran tarzı bir yer bulunuyor. Aşağıya inerken ise merdivenleri kullanabilirsiniz (tavsiye ederiz, farklı bir deneyim yaşayacaksınız.)

Seyir Terası

Galata Kulesinin seyir terası oldukça dar, kimi yerlerinde iki kişi yanlamasına bile yan yana geçemeyebilir. Seyir terasına adım attığınızda, sağ tarafa doğru yönelerek, insanların oluşturuğu kuyruğa dahil oluyorsunuz. Sık sık durup arada 1-2 adım ilerleyerek etrafını turluyorsunuz. Bu döngüyü tekrarlayarak kulede istediğiniz kadar kalabilir ve dilediğiniz kadar 360 derece turlayabilirsiniz.

Galata Kulesi Manzarası
Galata Kulesi Manzarası

Muhteşem manzaraları ayaklarınızın altına seren bu terasta İstanbul boğazı, Adalar, Eminönü ve Haliç’i görebilirsiniz.

Anıt Duvarlarına Yazı Yazmak Suçtur!

Kulenin seyir terasında bu uyarı levhalarını sık sık göreceksiniz.

galata-kulesi-uyari-gezenticiftcom

Ne kadar acı değil mi… Bu uyarının aslında orada olmaması, çünkü insanların bunun bilincinde olması gerekli! Ama bu dünyaca ünlü tarihi anıt üzerinde; tarihler, kalpler ve sevgili isimlerinin yazıldığını içimiz burkularak ve sinirlenerek gözlemledik.

galata-kulesi-duvar-yazilari-gezenticiftcom

Bunu görünce geçtiğimiz aylarda İtalya’da, 1.800 yıllık Antik Roma kalıntılarına adını kazıyan Türk öğrenci aklımıza geldi. Sinirimizi ve utancımızı geçiştirmek için tekrar manzaraya daldık.

Galata Kulesinin seyir terasında tam iki tur attıktan sonra dönüş yoluna koyulduk. Merdiven kullanıp kullanamayacağımızı sorduğumuzda, olumlu yanıt alınca direk o yöne doğru yola koyulduk. Sadece biz ve 1-2 kişi daha vardı. Herkes asansör ile çıkıp iniyordu. Oysa ki o merdivenler size geçmişe götürüyor, çok farklı bir deneyim yaşamanıza olanak tanıyor. Siz de merdivenleri kullanın inerken 😉

Galata Kulesi Merdivenleri
Galata Kulesi Merdivenleri

Bizim için güzel bir deneyim oldu Galata Kulesi. Tavsiye ederiz, siz de müsait bir gün mutlaka ziyaret ederek muhteşem İstanbul manzarasını 360 derece doya doya seyredin. İstanbul’u içinize çekin, bu muhteşem şehri bir de Galata Kulesi üzerinden görün ve yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle kuleye veda edin 🙂

Şimdi sizleri, Galata Kulesinden sizler için çektiğimiz muhteşem görüntüleri incelemek için galeriye davet ediyoruz 🙂

galata-kulesi-album-gezenticiftcom


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.