Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Brüksel Gezilecek Yerler | Avrupa’nın ve Belçika’nın Başkenti Brüksel

Belçika'nın başkenti Brüksel aslında Avrupa Birliği'nin de başkenti. Küçük ancak önemi büyük olan bu şehre yaptığımız seyahatten notlar ve gezilecek yerler rehberi.


Önemli bir siyasi merkez konumundaki Brüksel, aslında ziyaretçilerine çok fazla tarihi yapı ve turistik seçenek sunmasa da kısa bir seyahat planı ile gezip görebileceğiniz bir çok yapı ve eseri de barındırıyor.

Oldukça düzenli ve temiz bir şehir olan Brüksel’de dilerseniz Avrupa Parlamentosunu bile ziyaret edebilirsiniz.

Belçika’ya yaptığımız 3 günlük seyahatin 1,5 gününü geçirdiğimiz Brüksel’de kısa sürede bir çok noktayı gezme fırsatı bulduk. Küçük bir şehir olan Brüksel’de bir çok öenmli yapı, birbirine yürüme mesafesi kadar yakın bulunuyor.Bu sayede önceden belirleyeceğiniz bir rota kapsamında rahatlıkla şehri gezebilirsiniz.

Brüksel Nerede ve Nasıl Gidilir?

Brüksel, Belçika’nın başkenti ve önemli bir siyasi merkez. Milano’dan Ryanair ile kişi başı sadece 9,99€‘ya satın aldığımız uçak biletleri ile yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrası ülkenin başkenti olan Brüksel’e ulaştık. Avrupa birliği sınırları içerisinde gerçekleşen bir uçuş olduğu için herhangi bir kontrol veya pasaport noktası olmaksızın kendimizi direk havalimanı dışında bulduk. Pasaport ve vize kontrolü olmaksızın ülkeler arası seyahat etmek ne kadar güzel bir his 🙂

İNCELE: Ryanair’den 6€’dan başlayan fiyatlarla nasıl uçak bileti alınır?

Charleroi Havalimanından şehir merkezine yarım saatte bir kalkan shuttle otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Charleroi Havalimanı, Brüksel

Yolculuk yaklaşık 45-50 dakika sürecektir ve şehir merkezinde yer alan tren istasyonunda sona erecektir. Bu otobüsler için kişi başı ödemeniz gereken tutar ise: 14.20€

Evet, Belçika biraz pahalı bir ülke ve bunu daha şehir merkezine varmadan hissetmeye başlıyorsunuz 🙂

Brüksel Gezilecek Yerler

Brüksel’de 2 gün içerisinde gezebileceğiniz en önemli noktaları sizler için listeledik. Bunların bir çoğu birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor;

Grand Place (Grote Markt)

Grand Place, Brüksel

Brüksel’in tam kalbinde yer alan şehrin ana meydanı Grand Place olarak biliniyor. Avrupa’nın en iyi korunmuş meydanlarından biri olan Grand Place, oyma taş işçiliği ve zengin altın dekorasyonu ile donatılmış eşsiz mimarisi ile dikkat çekiyor. 

Çoğu Barok tarzında olan bu yapılar 1696 – 1700 yılları arasında inşa edilmiş ve kısa süre sonra kentin politik ve ekonomik merkezi haline gelmeye başlamıştır.

Meydandaki en tanınmış bina, 1402 yılında inşa edilen Hôtel de Ville (Belediye Binası).

Mannekin Pis

Mannekin Pis, Brüksel

Brüksel’in en tanınmış ve simgesel yapısı olan Manneken Pis’in geçmişi 1388 yılına kadar izlenebilmesine rağmen, bu idrar yapan küçük bir çocuk figürünün kökeni hakkında pek fazla bilgi bulunmamakta. Çeşitli efsanelere konu olan heykel. 

Defalarca çalınan bu heykel aslında orjinal değildir. Bir çok kopyası bulunan heykele, Brüksel’deki büyük kutlamalar, etkinlikler ve festivaller sırasında farklı kostümler giydirilmekte.

Saint Michel Katedrali

Saint Michel Katedrali, Brüksel

Aziz Michael ve Aziz Gudula’ya (Brüksel’in koruyucu azizleri) adanan bu Gotik kilisenin inşaatına 1225’te başlanmış ancak 15. yüzyılda tamamlanmış. Jan van Ruysbroeck tarafından tasarlanan 69 metrelik ikiz kuleleri bulunan kilise, Bernard van Orley tarafından tasarlanan olağanüstü vitray pencerelere ev sahipliği yapmaktadır. 

Kiliseye giriş ücreti bulunmuyor ancak bodrum katında sergilenen eserleri görmek için 3€ ücret ödemeniz gerekiyor.

Belçika Çizgi Roman Müzesi

Belçika Çizgi Roman Müzesi, Brüksel

Victor Horta tarafından tasarlanan bu muhteşem müze, 1906 yılında inşa edilmiş. Bina, The Smurfs (Şirinler) ve Tintin'i gibi ülkeye has çizgi karakterler ile çizgi romanların tarihine adanmış muhteşem Çizgi Roman Merkezi'ne ev sahipliği yapıyor. 

Müzede, Belçikalı ve Fransız çizgi roman sanatçılarının 200 orijinal çizgi roman çizimlerinden oluşan bir sergi bulunuyor.

GÖZAT:  İtalya'da Hangi Telefon Hattı Alınır? | Avrupa'da Ucuz İnternet Kullanmak

Müzeye giriş ücreti kişi başı: 10€

Atomium

Atomium, Brüksel

Brüksel'in en tanınmış simgesel yapısı olan Atomium, mimar André Waterkeyn tarafından tasarlanmış. Tuhaf yapısı ile 102 metre yüksekliğindeki bu çelik ve alüminyum yapı, 1958 yılında inşa edilmiş ve 165 milyon kat büyütülmüş bir demir molekülünü temsil ediyormuş. 

İçerisinde bir de müzenin olduğu yapıya giriş, kişi başı 15€

Parc du Cinquantenaire

Parc du Cinquantenaire, Brüksel

Parc du Cinquantenaire, Belçika'nın 50. yıl dönümü için 1880 yılında inşa edilmiş bir yapı. 1905'te Fransız mimar Charles Girault tarafından tasarlanan ve Brüksel'in en ilginç müzelerinden birine ev sahipliği yapan devasa bir zafer arması ile tamamlanan ve birbirine bağlanan anıt, Palais du Cinquantenaire bulunuyor.

Notre-Dame du Sablon

Notre-Dame du Sablon, Brüksel

Belçika'nın en güzel Geç Gotik kiliselerinden biri olarak kabul edilen Notre-Dame du Sablon kilisesi 15. yüzyılda inşa edilmiş. Yapının barok stili ve özellikle geceleri dikkat çeken ışıklandırması oldukça ziyaretçilerini etkiliyor.

Old England

Old England, Brüksel

Eski İngiltere Binası 19. yüzyılın son yılında inşa edilmiş. Çarpıcı cephesiyle, aynı zamanda barındırdığı büyüleyici ve geniş enstruman müzesi. 2000'den fazla müzik enstrümanına ev sahipliği yapan müzenin çatısındaki kafe, şehrin harika panoramik manzarasını sunuyor.

Müzeye giriş ücreti kişi başı 12€

Le Botanique (Botanik Bahçesi)

Le Botanique, aslında 19. yüzyıla kadar uzanan bir sera. Günümüzde botanik bahçesi olarak düzenlenmiş bir şekilde ziyaretçilerini ağırlıyor. Le botaniwue aynı zamanda bir kültür merkezi gibi de kullanılıyor ve içerisinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Bu nedenle giriş ücretleri de, içindeki etkinliğe göre değişken olabiliyor. Ancak ortalama 9 - 10€ civarı bir bedel ödeyeceğinizi de belirtmekte fayda var. Kendinizi harikalar diyarında gibi hissedeceğiniz muhteşem düzenlemelere sahip bahçeleri ile harika bir gezi deneyimi sunuyor. 

Palais Royal (Kraliyet Sarayı)

Palais Royal, Brüksel

Belçika kraliyet ailesi artık Laeken'de yaşıyor olmasına rağmen, Brüksel'deki Kraliyet Sarayı onların hala resmi ikametgahı olarak kabul ediliyor. Saray yaz aylarında turistlerin gezebilmesi için ziyarete açılıyor.

Sarayda gezerken en çok dikkatinizi çekecek odası, 1.5 milyon böcekli mücevher ile kaplı bir tavana sahip. 

Mirror Room, Palais Royal, Brüksel

Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu, Brüksel

Avrupa Parlamentosu aslında Brüksel, Strazburg ve Lüksemburg'da bulunuyor. Dilerseniz Brüksel seyahatinizde burayı da ziyaret edebilirsiniz. Böylece sürekli haberlerde gördüğümüz, siyasi liderlerin toplantı yaptığı ve önemli kararlar alınan bu parlamentoyu canlı canlı görebilirsiniz. Buradaki tüm aktiviteler ücretsizdir ve Avrupa Birliği'nin 24 resmi dilinin her biri için rehber de mevcut.

Dantel İşçiliği

Brüksel, Dantel Mağazaları

Tekstil endüstrisi, Belçika tarihinin ve tivcaretinin önemli bir parçası. Biz, seyahatimiz öncesi bunu bilmiyorduk ancak gittiğimizde her yerde dantel ve kadife mağazalarını görünce şaşırdık. 14. yüzyıldan beri Brüksel dantel işçiliği dünyaca ünlü olmuş. Brüksel kadifesi ise ülkede dantelden daha sonra popüler olan bir kumaş ve bir çok alanda kullanılıyor.

O kadar ki, şehirde bir Moda ve Dantel müzesi dahi bulunuyor. İncelemek ve bilet almak için tıklayın.

Belçika Çikolataları

Belçika Çikolataları

Belçika, yüksek kaliteli çikolatalarıyla da oldukça meşhur. Özellikle bonbon şeklinde üretilen çikolatalar dünyanın dört bir yanına ithal ediliyor. Belçika genelinde çikolatadan neredeyse her şeyin yapıldığını görmeniz mümkün 🙂 Buna insan vücudu da dahil. Ülkede 2.000'den fazla çikolata üreticisi bulunuyor.

Fiyatları çok uygun olmasa da tatlı seven biriyseniz bu ülkenin çikolatalarını tatmadan dönmeyin. En çikolatacılar listesini Belçika kategorisindeki yazılarımız arasında bulabilirsiniz.

Umarız bu yazı, Brüksel konusunda sizin için rehber niteliğinde olur. Brüksel ulaşım rehberini de yine ayrıca kategori içerisinde bulabilirsiniz.

Keyifli gezmeler...


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir