Berlin Gezilecek Yerler, Berlin Duvarı ve Hitler’in Sığınağı

Almanya'nın başkenti Berlin'e yaptığımız muhteşem seyahatten notlar, Berlin Duvarı ve Berlin'de mutlaka gezip görmeniz gereken yerler.


Almanya’nın sadece siyasi değil, aynı zamanda kültür başkenti olan ve dünyanın en önemli şehirleri arasında yer alan Berlin’de, 3 opera, filarmoni, bir çok tiyatro, konser salonu ve kütüphane yer alıyor. Ayrıca Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri gibi etkinlikler de tüm sanatseverleri Berlin’e çekiyor.

Gezenti Çift Berlin’de 🙂

Almanya’ya yaptığımız 3. seyahatte ziyaret etiğimiz Berlin, yakın geçmişi ve dünya tarihine etkisi açısından oldukça önemli bir şehir. 13. yüzyıldan itibaren Prusya ve Alman İmparatorluğunun başkenti olan Berlin, Hitler ve Nazi Almanyası ile soğuk savaş döneminde de önemli ve tarihe damgasını vuran bir merkez olmuş.

Barındırdığı, soğuk savaşa ait en önemli siyasi yapılardan biri olan Berlin Duvarı, şehri 1961 ile 1990 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış, yıkılmasının ardından yapıya “utanç duvarı” adı verilmiş.

Tüm bunlara baktığımızda Berlin, tarih, siyaset, kültür&sanat, eğlence ve görülmesi gereken yerler noktasında ziyaretçilerine oldukça fazla seçenek sunuyor.

II. Dünya Savaşı ve Berlin Duvarı

İkinci dünya savaşında, Sovyetler tarafından kuşatılan ve yoğun bombardıman altında kalan Berlin, neredeyse tamamen yıkılır. Savaşı kaybeden Almanya ve başkenti Berlin, Amerikan, Fransız, İngiliz ve Sovyet bölgesi olarak dörde bölünür.

Berlin Sınırlar Haritası

Bu bölünme sonrasında Batı ittifakı yönetim birimlerini birleştirir ve Batı Berlin tek bir yönetim sistemine geçer. Sovyetler Birliği ise bu birleşmeye karşı çıkar ve Doğu Almanya’da yeni bir rejim kurmaya girişir. Bu dönemde Doğu ile Batı Almanya arasındaki katı sınır aslında 1952 yılında çizilmiş bile.

Bu dönemde ekonomisi sosyalizme dayanan, siyasi yönetimi otoriter olan Doğu Almanya’dan Batı’ya kaçışlar başlar. Sadece Berlin metrosunu kullanarak 1955 yılına kadar Batı Almanya’ya 270 bin insan kaçmış.

Başlangıçta bir sınır kontrolü olmayan bölgeler arasında geçiş serbest iken sonrasında sınır tel örgü ile ayrılmış. Ancak zamanla tel örgünün Batı’ya kaçışı engelleyemez duruma gelmesi üzerine Doğu Berlin yönetimi,  Berlin Duvarı’nı örmeyi çözüm olarak benimser ve günümüzde “Utanç Duvarı” olarak adlandırılan Berlin Duvarı inşa edilir. Duvarda yalnızca 3 sınır kontrol noktası mevcuttur: 1. Alfa, 2, Bravo, 3. Charlie.

1989 yılına gelindiğinde ise Sovyetler Birliğinin dağılması döneminde, Sovyetler Birliğinin son lideri Gorbaçov, Doğu Berlinlilere dolaşım özgürlüğü tanır. Bunun sonucunda ise yıllar boyunca ayrı kalan her iki tarafın halkı, duvarı yıkarak bu ayrıma son verirler.

Berlin Duvarı Yıkılışı

Duvarın hala ayakta olan 1.316 metrelik bölümü ise günümüzde ziyaretçi akınına uğramakta ve üzerinde dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçıların resmettiği, tarihi ve barışı simgeleyen eserler bulunmakta.

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin'de ilgi alanınıza göre tarih ve sanat dolu gezilecek o kadar çok yer var ki. Bu noktası gezebilmek için öncelikle programlı olmalı, zamanınızı optimal değerlendirmelisiniz. 

Daha fazla yer görebilmek için bireysel gezmek dışında dilerseniz Hop on Hop off otobüsler ile şehri genel olarak turlayabilir, şehri çevreleyen nehir üzerinde 3-4 saat süren uzun bir tekne gezisi yapabilir veya şehir merkezinde yer alan rehberler ile ücretsiz (bahşiş koşulu ile) olarak şehri gezebilir ve tanıyabilirsiniz. 

Berlin, AlmanyaBu turlarda rehberlik eden kişiler genelde tarih öğrencileri oluyor ve tur her ne kadar ücretsiz olarak lanse edilse de, sonunda bir bahşiş (ortalama 10€) vermeniz bekleniyor. 

Biz, her seyahatimizde olduğu gibi Berlin'de de bireysel olarak gezdik. Ancak bunun için önceden planlama yaptık. Öncelikler belirleyerek, mesafeleri ve ulaşımı da dikkate alarak bir gezi haritası oluşturduk. 

Berlin metro ağı o kadar geniş ve kapsamlı ki neredeyse her yere her kavşağa metro ile ulaşabilirsiniz. Metro bilet ücreti kişi başı 2,80€ ancak siz de bizim gibi günlük bilet alırsanız tüm toplu taşıma araçlarına dilediğiniz kadar binebilirsiniz. 

Berlin Metro Haritası

Bu biletlerde dikkat etmeniz gereken en önemli detay ise ilk binişte biletinizi makinaya okutmanız gerektiği. Sonrasında okutmadan dilediğiniz kadar araca binebilirsiniz. Eğer bileti okutmaz ve kontrolöre yakalanırsanız ceza yiyebilirsiniz.

İlk gün şehir merkezine uzak noktalara gitmeyi tercih ettik. Bunun için 1 günlük sınırsız ulaşım bileti satın aldık (7€). 

Berlin Metrosu

İkinci gün ise şehir merkezinde bulunan noktaları yürüyerek gezdik. Böyle bir program sayesinde oldukça fazla noktayı rahatlıkla görme şansımız oldu. Öncelikle Berlin seyahatlerinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri listeleyelim, sonrasında konaklama ve etkinlik rehberi ile devam edeceğiz 🙂

 1. 1 Branderburg Kapısı (Brandenburger Tor)


  Brandenburg Kapısı, şehirde bizim ilk ziyaret ettiğimiz yapı oldu. Berlin'in en çarpıcı sembollerinden biri olan yapı, şehrin giriş kapısı olarak 17.yy'da inşa edilmiş. 

  Brandenburg Kapısı, Berlin Duvarı kesişimlerinden biri olarak, bölünme döneminde bir protesto yeri olarak kullanılmış ve aynı zamanda da duvar yıkıldığı zaman bir kutlama yeri olarak kullanılmış. 

  Bugün, Avrupa'nın en büyük yeni yıl partilerinden biri burada düzenleniyor. Bir milyondan fazla insan burada Yeni Yıl'ı karşılamak için toplanıyor.

 2. 2 Parlamento Binası (Reichstag)


  Parlamento binası, Berlin'deki en ünlü yer. Alman parlamentosunun merkezi olan yapı, ikinci dünya savaşı sırasında çok fazla hasar görmüş ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra tamamen restore edilmiş. 

  Parlamento Binası, Berlin

  Ziyaret etmek için önceden online randevu almanız gerekiyor ve herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yok. Binanın cam kubbesine çıkarak muhteşem Berlin manzarasını seyredebilirsiniz.

  Randevu almak için tıklayın.

 3. 3 Berlin Duvarı (East Side Gallery)

  Gezenti Çift Berlin'de 🙂

  Doğu Yakası Galerisi (East Side Gallery), dünyanın en büyük açık hava galerisidir ve Berlin Duvarı'nın 1.316 metrelik kısmıdır. Büyük bir heyecanla ilk gittiğimiz noktalardan biri olan bu duvar, 1989'da Berlin duvarının yıkılması sonrası kalan kısmı ve 21 farklı ülkeden 118 sanatçı tarafından üzerine eserler çizilmiş. 

  Berlin Duvarı

  Duvara resmedilen eserler, tarihi olayların yanı sıra sevgi ve barış mesajlarının yayılmasıyla ilgili politik yorumlar yapıyor.

  Berlin Duvarı galerisine yılda 3 milyondan fazla insan geliyor. Herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yok, zaten duvar aktif bir ana cadde ve kaldırımın kenarında yer alıyor.

  Berlin Duvarı

  Bu alanda yürüyerek duvardaki eserleri görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

 4. 4 Berlin Katedrali (Berliner Dom)


  Berlin Katedrali şehrin en ünlü ve en büyük kilisesidir ve çarpıcı yeşil kubbesiyle dikkat çekici ve popüler bir yapı. Giriş ücretinin kişi başı 17€ olduğu katedralin önünde insanlar sıcak havalarda çimlerin üzerinde yatarak dinlenir, kitap okur veya piknik yaparlar. 

  Berlin, Almanya

  Ayrıca kendinize ve kondüsyonunuza güveniyorsanız kubbenin tepesine 270 merdiven çıkarak tırmanabilirsiniz. 🙂

 5. 5 Checkpoint Charlie (Amerikan Sınırı)


  Checkpoint Charlie, Doğu ve Batı Berlin arasındaki en ünlü sınır geçiş noktası diyebiliriz. Bu kontrol noktasında yer alan tabelada, “1989'dan bu yana kapitalizm ile komünizm, özgürlük ve hapsetme arasındaki sınırı belirten Amerikan bölümünden ayrılıyorsunuz” yazıyor.

  Checkpoint Charlie, Berlin

  Bu sınır kapısı, Amerikan ve Sovyet tanklarının birbirine karşı karşıya geldiği 1961'de en soğuk dönem olan Soğuk Savaş günlerine tanıklık eden yer olarak büyük önem taşıyor.

  Sınır kapısındaki nöbetçiler ile birlikte özel olarak fotoğraf çektirmek isterseniz ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun dışında genel çekim ve ziyaret için herhangi bir kısıt veya ücretlendirme yok.

  Satılık Berlin Duvarı Kalıntıları

  Kontrol noktasının etrafında çeşitli hatıra ve anı eşyaları satan mağazalar bulunuyor. Bu mağazalarda orjinal Berlin Duvarı parçalarını bile satın alabilirsiniz.

 6. 6 Müzeler Adası (Museum Island)


  Evet, Berlin'de bir müzeler adası var 🙂 Spree Nehri üzerindeki bu küçük adada dünyaca ünlü beş müzeye ev sahipliği yapmakta: Bergama Müzesi, Bode Müzesi, Neus Müzesi, Alte Nationalgalerie ve Altes Müzesi. 

  Ada günümüzde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

 7. 7 Soykırım Anıtı (Holocaust Memorial)


  Brandenburg Kapısı'na çok yakın olan soykırım müzesi, Katledilen Avrupalı Yahudiler için 2006 yılında yapılan bir anıt. Yaklaşık 19.000 metrekarelik bir alana yayılan alana farklı boyutlarda 2.711 beton levha yerleştirilmiş. 

  Arazi düzensiz olarak eğimli ve sütunlar değişen yükseklikte. Sütunların arasında yürümek ise ürkütücü bir klostrofobik bir tecrübe sunuyor. Burayı ziyaret etmek için de herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

 8. 8 Kaiser-Wilhelm Kilisesi (Gedächtniskirche)


  19.yy sonlarında Kaiser Willhelm II tarafından inşa edilen bu kilise, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Müttefik bombası ile vurularak hasar görmüş. 

  Savaştan sonra hasarlı kilise korunarak, orijinalin kalıntıları üzerine yeni bir kilise inşa edilmiş. Kilise günümüzde barış ve uzlaşma için bir anıt niteliği taşıyor.

 9. 9 Sovyet Anıtı (Treptower Park)


  Sovyetler Birliği (SSCB) tarafından II.Dünya savaşı sonrasında Berlin'e üç sovyet anıtı dikilmiş. Bunlardan en etkileyici olanı Treptower Park'ta yer alıyor. Toplam 100.000 metrekarelik bir alanı kaplayan bu anıt, türünün en büyüğüdür ve aynı zamanda 5.000 Sovyet askeri için bir savaş mezarlığıdır. 

  Anıt, II. Dünya Savaşı'nın rotasını çizen ve Berlin'in fethi sırasında öldürülen Kızıl Ordu askerlerini anlatan bir dizi fresk içermektedir. Bu yapı aynı zamanda Batı Avrupa'nın en büyük anti-faşist anıtıdır.

 10. 10 TV Kulesi (Fernsehturm)


  Alexanderplatz meydanında yer alan bu TV Kulesi, Berlin'in en ikonik noktalarından biri ve yılda 1,2 milyondan fazla ziyaretçi karşılıyor.

  En iyi Berlin manzarası için, tam 203 metre yüksekliğindeki seyir terasına çıkabilirsiniz. 

  Berlin, TV Kulesi

  Ayrıca burada buluynan restoranda yemek yemek için günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Üstelik yoğun zamanlarda burada masa ayırtmak için bile ödeme yapmanız gerekebilir.

 11. 11 Alexanderplatz Meydanı


  Alexanderplatz, şehrin en merkezi ve ünlü meydanı. Ayrıca ulaşımın da hub/aktarma noktası olan bu meydanda bir de dünya saati yer alıyor. 

  Dünya Saati, Berlin

  Dünya başkentlerinde o anda saatin kaç olduğunu mekanik olarak çalışan bu saatin etrafında dönerek görebiliyorsunuz.

  Alexanderplatz Meydanı, Berlin

  Meydanda çeşitli mekanlar ve mağazalar yer alıyor. Ayrıca sokak sanatçılarının da hünerlerini sergilediği bu geniş meydana da uğramayı ihmal etmeyin. (Uğramama şansınız yok aslında 🙂 )

 12. 12 Alışveriş Caddesi (Kurfürstendamm)


  Breitscheidplatz'daki Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi'nin önünden tüm yol boyunca uzanan Kurfürstendamm, Berlin'de en seçkin markalara ev sahipliği yapan şık bir cadde. 

  Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi olan KaDeWe de bu caddenin uzantısı olan Tauentzien'de yer alıyor. Alışveriş için harika bir seçenek olarak öne çıkan bu caddede tuklayabilir, dev alışveriş merkezi KaDeWe'de kendinizi kaybedebilirsiniz 🙂

  Ayrıca yol üzerinde Zoo Berlin de bulunuyor.

 13. 13 Hayvanat Bahçesi (Zoo Berlin)


  1899 yılında inşa edilen Zoo Berlin, dev boyutlarda bir hayvanat bahçesi. Parkın bir ucundan diğerine dümdüz yürümek bile neredeyse 1 saat sürüyor.  

  2.000'den fazla türden yaklaşık 25.000 hayvanın bulunduğu park, dünyanın en önemli canlı koleksiyonunu barındırıyor. Hayvanat bahçesi içerisinde yer alan Akvaryum ise, dünyanın en büyük akvaryumu. 

  Zoo Berlin

  Hayvanat bahçesine giriş, kişi başı: 15,50€

  Akvaryum da ayrıca aynı fiyat ancak ikisini birlikte ziyaret etmek isterseniz 21€ olan biletlerden satın almanız gerekiyor.

  Bilet almak için tıklayın.

Berlin'de Neler Yapılır? | Aktiviteler

Berlin gezilecek yerler listesinden sonra sizler için bir de etkinlik ve yapılacaklar listesi hazırladık. Berlin'de kültür gezisi dışında yapabileceğiniz aktiviteler saymakla bitmez. Biz, öne çıkanları sizler için derledik.

 1. 1 Tempelhof


  Bu eski havaalanı 20.yy, Nazi ve Soğuk Savaş tarihindeki rolü ile ünlüdür. Müttefik güçlerinin 1948 - 1949 yıllarında Berlin Hava Üssü tedarik merkeziydi. 

  Günümüzde ise bisiklete binmek, rüzgar sörfü yapmak, kaymak ve eski pistlerinde uçurtma uçurmak için insanların akın ettiği çok sevilen, yeşil bir etkinlik alandır.

 2. 2 Kreuzberg (Küçük İstanbul)


  Kreuzberg, Berlin'de "Küçük İstanbul" diye de adlandırılan Türk semtidir. Kreuzberg girişinde Türkçe olarak "Kreuzberg Merkezi" yazan dev bir tabela bulunuyor.

  Berlin'de rap ve Breakdance'ın merkezi haline gelen Kreuzberg sakinlerinin çoğunluğu Amerikan ya da Afro-Amerikan kültürü ile Türk kökenlidir. Avrupa ve Almanya'da her yerin akşam 20:00 gibi kapanıyor olsa ds Kruezberg her zaman canlı ve aktif. Gece yarıları hatta sabahlara kadar mekanların açık olması, fiyatların çok düşük olması sebebiyle Almanlarında yemek ve eğlence için tercih ettikleri ve gittikleri bir semt haline gelmiş.

  Berlin, Kruezberg

  Bu bölgeyi ziyaret ederseniz kendinizi sanki Türkiye'de geziyormuş gibi hissedebilirsiniz. Çünkü tüm mekanlar Türk, tüm tabelalar Türkçe, her yer baklavacı, kebapçı, çorbacı 🙂  

  Ayrıca burada bulunan Hasır Ocakbaşı, uzun süredir yemediğimiz kadar güzel bir işkembe çorbası içtik ve avrupada etin ucuz olması sebebiyle neredeyse 500gr et dolu bir döner yedik 🙂 

  Hasır Ocakbaşı, Berlin

  Bu nedenle kesinlikle tavsiye ediyoruz. (Bu bölgeyi keşfetmemize aracılık eden Keyifli Adamlar'a da teşekkürler, Hasır restoranın size selamları var 🙂 )

 3. 3 Mauerpark


  Mauerpark, pazar günleri zaman geçirmek için çok tercih edilen bir yer. Burada kurulan bit pazarı ise Berlin'in en ünlü pazarıdır. 

  Ayrıca bu parkte pazar günleri yapılan ücretsiz gösteriler ve karaoke etkinliğine de katılabilirsiniz 🙂

 4. 4 Tiergarten


  Tiergarten, Berlin'de şehir ortasında yer alan yemyeşil bir park. Almanya'nın en büyük şehir bahçelerinden biri olan parkın ortasında Prusya zaferinin anısına yapılan Zafer Sütunu yer alıyor. 

  Tiergarten'ın kenarında ise Almanya Cumhurbaşkanı'nın resmi konutu olan Schloss Bellelvue bulunuyor.

 5. 5 KaDeWe (Kaufhaus des Westens)


  KaDeWe, Almanya ve Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezidir. 6 katlı yapı 1907 yılında inşa edilmiş. Bu devasa avm'de dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulmanız mümkün. 

  Ayrıca üst katında yer alan gıda marketi ve cafeler aklınızı başınızdan alabilir. Aç gitmemenizde fayda var 🙂 

  Burayı detaylı gezebilmek için en az yarım gününüzü ayırmanız gerekebilir.


 6. 6 Führerbunker (Hitler Sığınağı)


  Führerbunker, Adolf Hitler ve eşi Eva Braun'un II. Dünya Savaşı'nın son döneminde tüm zamanını geçirdiği ve 30 Nisan 1945'te birlikte intihar ettikleri Berlin'de bulunan yer altı sığınağı. (Zaten Führerbunker'in kelime anlamı da: Liderin Sığınağı)

  İzlediğimiz belgesellerde de burayı sık sık gördüğümüz için, Berlin ziyaretimizin ikinci gününde ziyaret ettik. Günümüzde bu alanda görünürde bir apartman ve otopark var ancak yer altında devasa sığınağın kalıntıları hala mevcut.

  Führerbunker, Berlin

  Aynı zamanda bu otopark, Adolf Hitler ve Eva Braun'un cesetlerinin sovyet askerleri tarafından yakıldığı yer.

  İşte o alanın metrelerce altında yer alan sığınağın orjinal planı;

  Führerbunker Sığınak Planı, BerlinNe kadar fazla oda olduğunu ve duvarların ne kadar kalın olduğunu görebilirsiniz 🙂

  Adolf Hitler'in İntihar Ettiği OdasıBu sığınakta, en derin ve en son noktada yer alan Adolf Hitler'in odası ise üstteki gibi. Bu oda aynı zamanda Eva Braun ile birlikte intihar ettiği yer olarak biliniyor.

Berlin'de Konaklama | Nerede Kalınır?

Seyahatlerimizde konaklama bizim için oldukça önemli bir detay. Çünkü sabah çok erken saatlerden gece geç saatlere kadar gezdiğimiz ve çekim yaptığımız için gün içerisinde oldukça yoruluyoruz. 

Gün sonunda dinleneceğimiz otelin bize konforlu bir dinlenme alanı sunuyor olması da bize bir sonraki gün için enerji depolamak ve kendimizi farklı bir ülkede ve şehirde rahat hissedebilmek adına önemli.

Sofitel Hotel Berlin Gendarmenmarkt
Bu nedenle Berlin seyahatimizde, şehrin merkez ilçesi Mitte'de bulunan ve Accor Oteller zincirine bağlı olan Sofitel Hotel Berlin Gendarmenmarkt'ta konakladık.

Otelin bulunduğu lokasyon, Berlin'in en şık ve iyi bölgesi diyebiliriz. Çok sakin, sessiz ve güvenli bir bölge olan cadde üzerinde dünyaca ünlü markaların mağazaları da bulunuyor. 

Metroya sadece 3 dakika mesafede olan otel, ayrıca şehrin önemli yapıları ve bölgelerine de sadece yürüme mesafesinde. Süreler yürüyerek o kadar kısa ki, örnek vermek gerekirse;

 • Branderburg Kapısı : 14 dakika
 • Parlamento Binası : 20 dakika
 • Alexanderplatz Meydanı: 20 dakika

Thank You Ben 🙂Konaklama deneyimimizden bahsedecek olursak, daha girişte resepsiyondaki Ben tarafından harika bir şekilde karşılandık ve rahatlamamız için ikram ettiği içecek ile ferahladık. 🙂

Odamıza geçtiğimizde ise bizim için hazırladıkları karşılama notu ve küçük ikramlıklardan oluşan tatlı sürprizi ile kendimizi daha da özel hissetmemizi sağladılar. 

Sofitel'in Karşılama Notu ve Tatlı Sürprizi 🙂

Misafirleri ile bu kadar yakından ilgilenen ve böyle detaylara önem veren bir ekibi olan Sofitel, gönlümüzü daha en başta fethetti 🙂

Biz konaklamamız sırasında otelin Prestij Süit odasında kaldık ve muhteşem bir konfor eşliğinde harika bir uyku çekerek tüm yorgunluğumuzu attık.

Sofitel Berlin, Prestige SuitOdamız binanın tam köşesinde, tüm caddeleri gören ve karşısında Fransız Katedrali bulunan harika bir manzaraya sahipti. 

Fransız Katedrali, Berlin

Harika bir uyku ve dinlenmenin ardından sabah, muhteşem ve doyurucu bir kahvaltı ile güne başladık. 

Sofitel Berlin, Restoran

Sundukları onlarca zengin çeşit ile her damak zevkini mutlu edecek Sofitel restoranı, servis konusunda da oldukça nazik ve başarılı.  

Sofitel Berlin, Kahvaltı

Konaklamamız süresince bizi harika ağırlayan, rahatlığımız ve konforumuz için muhteşem imkanlar sunan Sofitel'e teşekkür ederiz 🙂 Bizden dolu dolu 5 yıldız aldılar.

Rahatınıza ve konforunuza önem veriyorsanız, iyice dinlenmek ve güne süper bir kahvaltı ile başlamak istiyorsanız Berlin konaklamalarınızda siz de Sofitel'i mutlaka denemelisiniz. Sofitel Hotel Berlin Gendarmenmarkt'ta rezervasyon yapmak için tıklayın.

Biz, Berlin seyahatimizi dolu dolu ve bir sürü hatıra ile tamamladık. Bizi heyecanlandıran ve etkileyen bir şehir oldu. Şehirde kaldığımız 2 gün boyunca çok fazla yer görmeye, deneyimlemeye ve şehri yaşamaya gayret gösterdik.

Berlin, Almanya

Sizler için de bir sürü not aldık ve içerikler topladık 🙂 Sırasıyla Berlin Ulaşım Rehberi ve Berlin Yeme & İçme Rehberi de çok yakında olacak.

Yeni içerikleri kaçırmamak için bizi takip etmeyi ihmal etmeyin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir