Bavul Hazırlarken Yanınıza Almamanız Gereken 10 Şey

Seyahatlerinizde yanınıza aldığınız büyük bavulların içini gereksiz eşyalarla doldurarak kendinizi yormayın. Bavul hazırlamadan önce bu rehbere mutlaka göz atın!


Tatile dinlenmek, günlük yaşamın temposundan uzaklaşmak için çıkarız. Ancak çıkılan bu tatil yolculukları biraz da eşya taşıma ile geçer ve bazen bu bir eziyete dönüşüyor. Yanınıza kocaman bir bavul ve içerisinde bir sürü gereksiz eşya alarak dinlenmek için çıktığınız seyahtte daha çok yorulabilirsiniz.

Bu nedenle seyahate çıkmadan önce valiz hazırlarken gideceğiniz yere göre ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeli ve buna göre yanınıza gerçenten ihtiyaç duyacağınız eşyalar almalısınız. Bu nedenle bavul hazırlarken, hazırladığımız Yanınıza Almamanız Gerekler listesini dikkate almanız size kolaylık sağlayacaktır.

 1. 1 Kalın ve Ağır Kitaplar


  Yolculuk sırasında ve tatilde kitap okumak kesinlikle vazgeçilmez bir aktivite ama çok ağır ve kalın kitaplar sizi seyahat sırasında yoracak, muhtemelen tamamını da okuyamayacaksınız. Üstelik ağırlığı ve boyutu nedeniyle sizi zorlayacak, bavulunuzu dolduracaktır.

  Bu nedenle daha az sayfalı ve hafif kitaplar tercih etmeli veya bir Kindle edinmelisiniz.

 2. 2 Saç Kurutma Makinesi


  Hostel'lerden lüks otellere kadar, konaklayacağınız neredeyse her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir eşya olduğu için bavulunuza gereksiz yere eklemenize gerek yok. Hem yer kaplayacak, hem de gereksiz bir yük olacaktır.

 3. 3 Uygunsuz Boy/Ambalajlı Sıvılar


  Büyük boy veya uygunsuz ambalajlı sıvılarınızı yanınıza almanız durumunda, seyahat sırasında patlayarak bavulunuzun içerisine akabilir ve tüm eşyalarınızı mahvedebilir. Ayrıca el bagajınıza koyacak olursanız uçaklardaki sıvı kısıtlamaları nedeniyle el konulacak ve atılacaktır.

  Bu nedenle 50 - 100 ml şişelerde ve mühürlenen ambalarjlarda sıvı taşımanızı tavsiye ediyoruz.

 4. 4 Değerli Takılar


  Değerli takılar, aile yadigarı eşyalar ve kıymetli taşları seyahatlerde yanınızda taşımamanızı öneriyoruz! Kaybetmeniz veya çalınması risklerine karşı bu gibi değerli eşyaları yola çıkarken yanınıza hiç almamanız en doğru karar olacaktır.

 5. 5 Şehir Rehberi/Rehber Kitap


  Gelişen teknoloji ile internetin hayatımızın neredeyse her anına girmesi, basılı kaynaklara daha az başvurmamıza neden oluyor. Seyahatlerde elinizde bir kitap veya harita taşımanıza gerek yok.

  Artık online haritalar ile yolunuzu rahatlıkla bulabilir, internet üzerinden gezeceğiniz şehrin rehberlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

  Boş yere bavulunuzu rehber kitaplar ile doldurmanıza gerek yok 🙂

 6. 6 Fazla Ayakkabı


  Yolculuk sırasında giyeceğiniz rahat bir ayakkabı dışında yanınıza gezeceğiniz şehirde değiştirmek için de bir yedek ayakkabı almanız çok normal. 

  Ancak 2-3 çiftten fazla ayakkabı ile bavulunuza doldurmak çok gereksiz bir yük oluşturacak, diğer kıyafetleriniz ve eşyalarınız için sahip olduğunuz alanı kısıtlayacaktır.

 7. 7 Çok Fazla Kozmetik Eşya


  Seyahate çıkarken tabii ki yanınıza günlük kullanım için kozmetik eşyalar alabilirsiniz (göz kalemi, fondoten vb.) Ancak bunu abartmamanızda fayda var. Özel bir etkinliğe veya davete gitmiyorsanız bavulunuza kocaman bir kozmetik çantası daha eklemek hiç doğru bir karar olmayacaktır. 

  Bir deniz tatilinde, plajda ne kadar makyaj yapabilirsiniz? Ya da bir doğa gezisinde ihtiyacınız makyaj malzemesi mi yoksa krem mi olurdu?

  Seyahat amacınıza göre ihtiyaçlarınızı belirlemek bu noktada oldukça önemli.

 8. 8 Saç Maşası


  Saçların güzel görünmesi tabii ki önemli 🙂 Hemen kızmayın ama tatilde yanınızda taşıyacağınız bir saç maşasının da yük olacağını unutmayın. Bunun yerine saçlarınıza fön çekebilir, toplayabilir veya soğuk bir mevsimde şapka giyebilirsiniz 🙂 

 9. 9 Yiyecek / Atıştırmalık


  Yolculuklarda yanınızda atıştırmalık olması, acıktığınızda hemen yiyebilmek için oldukça pratik bir çözüm olacaktır. Ancak bunu abartmamak, taze yiyecekler veya büyük paketli atıştırmalıklar da taşımamak gerekli.

  Hem bozulma riski ve hijyen açısından uygun olmayacak, hem de gideceğiniz yer çok ücra bir bölge değilse, rahatlıkla yiyecek bir şeyler bulabilirsiniz.

 10. 10 Gereksiz İlaçlar


  Gideceğiniz yere ve sağlık durumunuza göre mutlaka yanınızda ilaç bulundurmanızda fayda var. Alerji, ağrı kesici veya yolculukta bulantı önleyici basit ilaçlar gibi. Ancak tüm ecza dolabınızı yanınızda taşımanız hem çok gereksiz hem de anlamsız. Ayrıca bazı havalimanlarında ilaçlarınız kontrol edilebilir ve bazı reçeteli satılan ilaçlar için sizden rapor istenebilir.

  Bu nedenle, varsa sürekli kullandığınız ve seyahat sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaçları minik bir çanta içerisinde yanınıza almanız faydalı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir