Pisa Kulesi ve Mucizeler Meydanına Seyahat


Pisa Kulesi

Bu sefer rotamızı, dünyanın en popüler ve turistik noktalarından biri olan Pisa’ya çeviriyoruz. Bu yazıda sizlere Pisa’ya Nasıl Gidilir, Pisa Gezilecek Yerler ve Pisa’ya Ucuz Seyahat gibi noktalardan bahsederek ipuçları vereceğiz.

Pisa, genellikle Floransa’ya yapılan seyahatler esnasında yakınlığı nedeniyle günübirlik uğranan bir seyahat noktasıdır.

Pisa Şehri ve Kulesinin Tarihçesi

Pisa 11. yüzyıl ile 14. yüzyıl arasında İtalya yarımadasının en güçlü 4 deniz cumhuriyetlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca Pisa ünlü bilim adamı Galileo Galilei‘nin yaşamış olduğu kenttir. İçerisinde barındırdığı eğik Pisa Kulesi, Pisa Katedrali ve Vaftizhanesi‘nin bulunduğu “Piazza del Duomo” meydanı UNESCO Dünya Mirasları listesi’ne alınmıştır.

Pisa Kulesi, 1173’te yapılmıştır ve 56 metre yüksekliğindedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. Pisa Kulesi bitirildikten sonra güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi ise, zeminin yumuşak olması ve yapının tamamen mermerden (ağır) olmasıdır. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 0,7 cm) eğilmektedir. Pisa kulesi, şehrin gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak yapılmıştır.

Pisa’ya Nasıl Gidilir?

Biz Pisa şehrine,  Milano’dan yalnızca 12€‘ya aldığımız tren bileti ile seyahat etmeyi tercih ettik. Oradan da 8€‘ya aldığımız bir tren biletiyle de kısa sürede Floransa’ya ulaştık 🙂

Öncelikle sizlere Pisa’ya çeşitli alternatif noktalardan ulaşım yöntemlerini ve maliyetlerinden bahsedelim;

 • İstanbul – Pisa (Uçak): Ortalama 400 TL / Kişi Başı (Floransa üzerinden giderseniz maliyet daha düşük olacaktır)
 • Floransa – Pisa (Tren): 8,40€ (1 saat) – İncele
 • Milano – Pisa (Tren): 9,90€ (4 saat) – İncele
 • Roma – Pisa (Tren): 19,90€ (2 saat 45 dk) – İncele

Üstteki ulaşım alternatiflerinden de görebileceğiniz üzere İtalya’ya yapacağınız bir seyahatte direk Pisa’ya uçka yerine, farklı bir şehire (Floransa, Roma, Milano) giderek planlarınıza Pisa’yı da dahil etmeniz çok daha ekonomik olacaktır.

Bu konuda hazırladığımız İtalya’da Şehirler Arası Ucuz Seyahat yazımızı okuyabilirsiniz.

Pisa Gezilecek Yerler

Başlıklar altında Pisa seyahatinizde gezip görmeniz gereken yerleri sıralıyoruz.

Mucizeler Meydanı

Pisa Kulesi, Pisa Katedrali ve Vaftizhane’yi içinde bulunduran bölge Mucizeler meydanı olarak adlandırılmakta.

Mucizeler Meydanı

Şehrin genel görünümünden farklı olarak buradaki tüm yapılar beyaz mermerden inşa edilmiş ve yemyeşil çimler yapılan etrafını kaplıyor. Beyaz ve yeşilin birleşimi ise fotoğraf kareleriniz için muhteşem bir görüntü sağlıyor 🙂

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi, 1173’te yapılmıştır ve 56 metre yüksekliğindedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır.

Pisa Kulesi

Kuleye çıkış ücreti kişi başı 18€ ve güvenlik sebebiyle tek seferde maksimum 30 kişinin çıkmasına izin veriliyor. Bilet satın almak için tıklayın.

Pisa Kulesi bitirildikten sonra zeminin yumuşak olması ve yapının tamamen mermerden (ağır) olması nedeniyle güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 0,7 cm) eğilmektedir. Pisa kulesi, şehrin gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak yapılmıştır.

Dünyanın en klasik pozunu vererek kuleyi tutarmış gibi yapmayı ihmal etmeyin… 😀 şaka şaka yada bunu yapmayın desek de yapacağınıza eminiz 😛

Pisa Katedrali

Yapımı 1090 yılında tamamlanan Pisa Katedrali, Toskana bölgesinin en büyük katedrali olma özelliği taşıyor.

Pisa Katedrali

Herhangi bir yapı için bilet aldıysanız katedrale ücretsiz giriş yapabilirsiniz. İçeride gotik işlemeler, roma döneminden kalan eserler ve rönesans esintileri sizleri bekliyor.

St.John Vaftizhanesi

İtalya’nın en büyük vaftizhanesi olan St.John Vaftizhanesinde Pisa’da yaşayan ünlü bilim adamı Galileo Galilei de vaftiz edilmiş.

St.John Vaftizhanesi

Vaftizhane hala kullanılmakta ve ziyaret etmek için ekstra 5€‘luk giriş bileti satın almanız gerekiyor.

Şovalyeler Meydanı ve Carovana Sarayı

Yapımı 1564 yılında tamamlanan Carovana Sarayı günümüzde Belediye binası olarak kullanılıyor.

Palazzo della Carovana

Pisa’nın ikinci büyük meydanı olan ve belediye binası olarak kullanılmakta olan Carovana Sarayının önü Şovalyeler Meydanı (Piazza dei Cavalieri) olarak anılıyor.

Ziyaret Edilebilecek Müzeler

Pisa’da diğer İtalya şehirlerindeki gibi çeşitli sanat eserlerini içerisinde barındıran müzeler yer alıyor. Bunlardan bazılarını sizin için sıralıyoruz;

 • Palazzo Blu Müzesi
 • San Metteo Müzesi
 • Opera Del Duomo

Pisa’da Ne Yenir?

Tren istasyonundan Pisa kulesine yürüyeceğiniz uzun cadde üzerinde çeşitli mekanlar, restoran ve cafeler mevcut. Bu mekanlardan bazı fiyatlara yer verecek olursak;

 • 1 Dilim Pizza : 7€
 • Sade Waffle (Nasıl oluyorsa artık 🙂 ) : 4€
 • Cafe Americano : 4€ (Milano, Duomo Meydanın’da bile 1,80€)

Sonuç mu? Hiç Biri!

Bu cadde üzerindeki (büyük restoran harici) tüm küçük yerlerin masaları hemen önünde, cadde üzerinde yer alıyor. 7€ vereceğiniz dilim pizza kim bilir ne zaman yapılmış, vitrinde durmaktan kurumuş. Waffle deseniz, sade kamura nutella sürüp verirler, bunun için de 1€ fark ödersiniz.

Biz Ne Yaptık, Nerede Yedik?

Sushi yedik 🙂 Evet gerçekten! İtalya’da yiyecek bir şey bulamadık ve gidip sushi yedik. Çünkü hem daha bol ve taze porsiyonlar hem de doyurucuydu.

Tavsiye ederiz, caddenin başında (giderken solda, dönerken sağda) EDO Sushi’yi göreceksiniz, oturun direk dışarıdaki masalara, tabağı 3€ (6 adet)’dan 1 dilim kuru pizza fiyatına 2 tabak sushi yiyin, karnınız doysun, wasabi ile tüm algılarınız uyarılsın.

Sonra da mutlu mesut devam edin tren istasyonuna, yol alın Floransa’ya…

Pisa’da Nerede Kalınır?

Hiç bir yerde! 🙂 Gerek de yok zaten. Eğer müze ziyareti yapmayacaksanız ortalama 2-3 saatte Pisa’yı tüketeceksiniz zaten. Ayrıca çok küçük bir yer ve dünya’nın en turistik noktalarından biri olması dolayısıyla düşük kalite yeme/içme/konaklama şartlarına yüksek maliyetler ödemenize gerek yok. Sadece 8€ ödeyerek 40 dk. mesafedeki Floransa’ya gidin, büyük şehirde binlerce otel seçeneği arasından bütçenize en uygun olanı bulun ve hem orayı da gezin hem de uygun bir konaklama çözümü sağlamış olun kendinize.

Biz öyle yaptık, size de tavsiye ederiz. Alt kısımdan Floransa otellerini sorgulayabilirsiniz.

Şimdiden keyifli ve mutlu yolculuklar diliyoruz 🙂


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bilgilendirici ve fazlasıyla merak uyandıran bir yazı olmuş. İnsan okuyunca, her şeyi bırakıp gidesi geliyor ???