Marburg | Lahn Nehri Kıyısında Geçmişe Uzanan Masallar Şehri

Marburg, içerisinde barındırdığı orta çağ yapıları ve Grimm kardeşlerlerin yazdığı bazı masallara da ev sahipliği yapan küçük ve yeşil bir Alman şehri.


Marburg, Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaptığımız seyahat sırasında aile dostlarımız sevgili Erdal ve Gül ile birlikte günübirlik seyahat ettiğimiz harika bir gezi rotası oldu. Frankfurt’a 100 km mesafedeki bu küçük ve yeşil şehir, Lahn nehri kıyısında yer alıyor.

Barındırdığı orta çağ döneminden kalma yapılar, dünyaca ünlü masalların yazarı Grimm kardeşlerin burada üniversite eğitimleri boyunca yaşamış olmaları ve bazı masallara ev sahipliği yapması da bu klüçük şehri daha ilgi çekici ve gizemli bir hale getiriyor.

Marburg Nerede, Nasıl Gidilir?

Bizi adeta büyüleyen bu şehre Frankfurt’tan araç kiralayarak yaklaşık 1 saatte ulaştık. Sakin ve güneşli bir havada çıktığımız yolculuk sırasında, havanın aniden kapanması, şiddetli rüzgar ve yağmur ile birlikte nehir kenarında bulunan ağaçların yola devrilmesi ve asfalt üzerinde minik bir hortum oluşması ise yolculuğu oldukça heyecanlı bir hale getirdi 🙂

Dilerseniz Frankfurt’tan bineceğiniz RE (Regional) banliyö treni ile ortalama 55 dakikada Marburg’a ulaşabilirsiniz.

Sonunda Marburg’a ulaştığımızda ise hava yine parçalı bulutlu bir hal almıştı. Arabayı bir otoparka bırakarak hemen şehri turlamaya başladık. Etkileyici yapıları, kalesi, eski ve renkli evlerin çevrelediği yokuşlu sokakları ile her bir köşesi ayrı bir fotoğraf karesiydi adeta.

Grimm Kardeşler Kimdir?

Grimm Kardeşler onlarca önemli masal kitabını yazmış olan Alman akademisyen kardeşlerdir. Grimm Kardeşler
Popüler eserleri; Rapunzel, Hansel ile Grathel, Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi ve Kırmızı Başlıklı Kız olarak öne çıkıyor.

Wilhelm Grimm 1785 ve Jacob Grimm 1786 yıllarında doğmuş, hayatlarının neredeyse tamamını beraber, aynı evde geçirmişler. Kardeşler, Malburg Üniversitesi’nde eğitim almışlar. İşte bu eski ortaçağ şehri, kardeşlerin bir çok masalına ve yazdığı kitabına ev sahipliği yapmış.

Kaleme aldıkları masallar defalarca tiyatro, sinemaya ve televizyon yapımlarına uyarlanmış, yüzün üstünde dile çevrilirken, kitapları dünyanın en çok satan eserleri arasında yer almış.

Marburg Gezilecek Yerler

Ortaçağ döneminden kalma sokakları, kalesi ve renkli evleri ile Marburg, sizi zamanda bir yolculuğa çıkartacak. İşte Marburg’ta gezebileceğiniz yerler;

[zombify_post]


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir