Ljubljana – Slovenya’nın Başkenti ve Büyüleyici Ejderhalar Şehri

Ljubljana gezi rehberi ile Slovenya'nın ve Avrupa'nın en yeşil başkenti Lubyana'yı, sıcak insanları ve genç nüfusu ile ejderhalar şehrini bizimle birlikte keşfedin.


Adını söylemek istediğinizde muhtemelen ilk seferde doğru telaffuz edemeyeceğiniz Ljubljana aslında dilimizde Lübyana olarak geçiyor 🙂 Uzun süredir gitmeyi hedeflediğimiz Slovenya’ya, Nisan sonunda sıcak bir bahar günü gittik. İyi ki de gitmişiz ki favori ülke ve şehirler listemize en üstte girdi.

Neden “Ejderhalar Şehri” dediğimize ise yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğiz 😉

Milano’dan hareketle ve otobüs ile yaptığımız bir gece yolculuğu sonunda, sabahın ilk ışıkları ile birlikte ulaştığımız Lübyana’da kaldığımız 2 gün boyunca çok gezdik, çok yedik ve çok eğlendik 🙂

Lubyana – Slovenya
Tadı damağımızda kalan Slovenya seyahatimizin Ljubljana durağında neler yaptık, nereleri gezdik ve nerede konakladık… lafı daha fazla uzatmadan, hepsini detaylıca paylaştığımız içeriğimize geçelim.

Slovenya Nerede?

Slovenya, batısı İtalya, kuzeyi Avusturya, Doğusu Macaristan ve Güneyi de Hırvatistan ile çevrili bir avrupa birliği ülkesi.

2.Dünya savaşı döneminde Nazi’ler ve İtalyan‘lar arasında el değiştiren ülkenin adı da o dönem sürekli değişmiş. İtalyanlar sahip olduğunda “Provincia di Lubiana” olurken, Naziler aldığında “Laibach” ismi ile anılmış. 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasından sonra ise Slovenya’nın baş kenti olmuştur.

Slovenya
Schengen vizeniz varsa Slovenya’ya rahatlıkla girebilirsiniz. Biz, İtalya’dan kara yoluyla giriş yaptık ve herhangi bir sınır kontrolü dahi olmadan direk geçiş yaptık.

Ljubljana (Lübyana)’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Lübyana’ya Türk Hava Yolları‘nın gerçekleştirdiği direk uçuşlarla ortalama 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyatlı İstanbul – Lubyana uçak biletleri için tıklayın.

Biz, Milano’dan Eurolines otobüsü ile gece yolculuğu yaparak şehre ulaştık. Vardığımız günü de değerlendirebilmek ve ekstra zaman kazanmak için yaptığımız bu tercih sayesinde gece 12:30’da Milano’da başlayan yolculuğumuz sonrası sabah 06:00 gibi Lübyana’ya ulaştık.

Milano – Lübyana otobüs bileti: 24,90€/Kişi Başı (incelemek için tıklayın.)

Lübyana’da Nerede Kalınır?

Tarihi şehir merkezinde bulunan onlarca otel arasında 13 €’dan başlayan fiyatlarla bütçenize göre konaklama tercihi yapabilirsiniz.

InterContinental – Ljubljana
Altta gezi planlarınıza göre en merkezi ve farklı sınıflardaki en uygun fiyatlı otelleri sizin için listeledik;

  • 4beds Hostel GreenSLO – Gecelik 13 € konaklama bedeli ile en uygun seçenek. İncelemek için tıklayın.
  • CUBE central rooms for 2 – Gecelik 55 € konaklama bedeli ile eski şehir merkeine çok yakın bir koumda harika bir gece geçirebilirsiniz. İncelemek için tıklayın.
  • Hotel Lev (4*) – Gecelik 140 € olan bu lüks otel, eski şehrin merkezinde size muhteşem bir atmoster ve konaklama deneyimi sunacak. İncelemek için tıklayın.
  • InterContinental – Ljubljana (5*) – Gecelik 248 € olan bu 5 yıldızlı lüks otel, size unutulmaz bir konaklama deneyimi sunacak. İncelemek için tıklayın.

Biz Lubyana’da Nerede Kaldık?

Lubyana kalesinin ve ejderha körüsünün dibinde, muhteşem bir lokasyonda bulunan Bed & Breakfast Atticus isimli otelde kaldık.

Çatı katı odamızda pencereleri açtığımızda harika kale manzarası karşımızdaydı. Hostel olarak hizmet veren mekan, oldukça temiz ve harika bir uyku çekebileceğiniz bir konaklama alternatifi.

Bed & Breakfast AtticusOtelden çıktığınızda 2 adım sonra şehir merkezine ulaşıyor olmanız da en büyük artısı ve muhteşem bir lüks 🙂

Bed & Breakfast AtticusGüzel kahvelerinin yanı sıra, ortalama bir kahvaltı da sunan otelde genellikle hamur işi (kruvasan) çıkıyor ancak gayet yeterli ve doyurucu bir güne başlangıç yapabilirsiniz.

Lubyana’da Gezilecek Yerler

Lübyana ve çevresinde yapabileceğiniz onlarca aktivite sizi bekliyor. Başlıklar halinde altta sıraladık;

 

[zombify_post]


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir