İtalya’da Hangi Telefon Hattı Alınır? | Avrupa’da Ucuz İnternet Kullanmak

İtalya'da hangi telefon hattı alınır, tüm Avrupa'da geçerli sim kart nasıl alınır, yurt dışında hat almak için neler gerekli gibi soruların yanıtlarını derledik.


İtalya’da hangi telefon hattı alınır, 9€’ya 30 GB sınırsız internet nasıl kullanılır? İtalya’dan alacağınız sim kart tüm avrupa ülkelerinde geçerli midir? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Yurt dışı seyahatlerinde en büyük problemlerden biri de, sınırı geçtiğiniz an, yurt dışı paketiniz yoksa işlevsiz hale gelen sim kartınızdır 🙂 Hoş, günlük 25 TL ödeyerek mevcut tarifenizi yurt dışında da kullanabiliyorsunuz ama bu ancak günlük seyahatlerde işe yarayabilir.

Ancak 10 günlük bir seyahatte sadece 250 TL + Mevcut Tarife Bedelinden oluşan uçuk bir telefon faturası ödemek zorunda kalabilirsiniz. 🙁

İşte bu yazıda sizlere Avrupa’da nasıl hat alabileceğinizi, nelere dikkat etmeniz gerektiğinden ve nasıl 9€‘ya 1 ay boyunca paket aşımsız 20 GB internet kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Üstelik İtalya’da alacağınız sim kartınızı ve tarifenizi, Avrupa Birliği serbest dolaşım düzenlemesine göre neredeyse tüm ülkelerde hiç bir ekstra ücret ödemeden 4G hızında kullanabilirsiniz.

İtalya’da Telefon Hattı (Sim Kart) Nasıl Alınır?

İtalya’da kendi adınıza bir sim kart satın almak için gerekli belgeler alttaki gibi;

 • Pasaport
 • Codice Ficale

Bu iki belgenin yanı sıra,hat ücretini ödeyerek anında kendi adınıza bir İtalyan telefon hattı satın alabilirsiniz.

Codice Fiscale Nedir, Nasıl Alınır?

Codice Fiscale, İtalya’da adınıza kontratlı her türlü alım,satın veya kiralama için istenen bir vergi numarasıdır. Bu numara olmadan hiç bir resmi işlem yapamazsınız. Bu nedenle bir telefon hattı almak istiyorsanız, hangi şehirdeyseniz oradaki vergi dairesine giderek 5 dakikada bu numarayı edinebilirsiniz. (Bu süre, yoğunluğa ve sıra olmasına göre değişebilir)

Örneğin biz Codice Fiscale numaralarımızı Milano’da aldık. Codice Fiscale almak için işlem süreci şöyle işliyor;

 • Kuruma giderek bir form dolduruyorsunuz (Formdaki adres alanına, otelinizin adresini yazabilirsiniz)
 • Formu gişeye vererek sıra numarası alıyorsunuz
 • Sıranız gelince ilgili temsilcinin masasına oturuyorsunuz
 • Formdaki bilgilere istinaden Codice Fiscale’nizi ortalama 2 dakika içerisinde veriyor.

[zombify_post]


14 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Italya vergi numarası komsolosluktan da alınabiliyor. Vakit kazanmak acısından önemli bence. Çünkü Roma gibi kalabalık bir şehirde öyle 5 dakkada gittim aldım pek mümkün olmayabilir.

 2. Selamlar, ben bu hattı alsam Türkiye’ de olduğu gibi kişisel veri paylaşımı yapıp eşimle beraber kullanabiliyor muyum? Hatta 3. bir telefonu yanımda götürüp onunla paylaşım yapıp diğer telefonlarımızdan da wi-fi olarak kullanmayı düşünüyorum. Bu konuda da bilgilerinizi rica edebilir miyiz?

  1. Merhaba, tabii ki yapabilirsiniz. Biz de zaten hep o şekilde seyahat ettik. 1 tane WIND hattımız vardı, 20 GB interneti hotspot ile paylaşıp kullanıyorduk 🙂

 3. Wind üzerinden Türkiye ye arama yapabiliyor muyum? Ayrıca Tr den bakiye yüklenildiğini söylediniz yani dönünce aynı paketi burada kullanabilir miyim? Ayrıca 4 günlük bir gezi için almaya değer mi?

  1. Merhaba, yazıda bahsettiğimiz data paketi ile Türkiye’ye arama yapamazsınız. Bunun için Türkiye’ye arama yapabileceğiniz bir konuşma paketi seçmeniz gerekmekte. (Örneğin: https://www.wind.it/privati/mobile/wind-estero/dallitalia/ricaricabile/international-plus/) Biz, İtalya seyahatimiz öncesi yola çıkmadan önceki gün kontör yüklüyoruz ki oraya adım attığımız an hattımızı ve internetimizi kullanabiliyor olalım. Yani Wind hattınıza tanımlı paketi Türkiye’de aynen kullanamazsınız. İnternet kullanan veya iş seyahati yapan biriyseniz konforunuzdan ödün vermemek adına satın alınabilir. Ayrıca aynı hattı diğer Avrupa ülkelerinde de kullanabilirsiniz. Biz 20 GB internetli bir data hattı aldığımızda Avrupa Birliği ülkelerinde 3,5 GB internet dolaşım hakkı vermişti. Bu sayede tek bir hat ile tüm avrupa ülkelerinde, internet ihtiyacımızı gördük.

 4. İtalya’ ya kızımı göndermek istiyorum. Kendisi 18 yaş altı. Bahsettiğiniz vergi numarasını alamaz sanırım. Bir haftalık bir kamp süresi geçirecek, öneriniz ne olur. Hazır kartlı bir operatör önerirmisiniz. Onu da alabilirmi bilmiyorum

 5. Merhabalar yerli yabancı bir sürü gezi yazısı okudum ve vergi numarası almak gerektiğine bir tek burada rastladım. 2 gün sonra gidiyorum hat alabilmek için gerçekten bu numarayı almak zorunda mıyım ? Bir de wind ve vodafone avusturya isviçre fransa ve almanyada da geçerli olur mu bilgilendirebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler bu yazınızda çok işime yaradı az kalsın Türkiyedeki vodafonea servet ödeyecektim 🙂

  1. Merhaba, biz hat alırken talep etmişlerdi. Dilerseniz İtalya’ya gittiğinizde önce bir Wind bayiine giderek hat almayı deneyin. Vergi numarası talep etmezlerse ne ala 🙂 O şekilde satın alırsanız buradan bize de bilgi verin lütfen. Şu paketi alırsanız: https://www.wind.it/privati/mobile/ricaricabile/internet/giga-international/ diğer tüm Avrupa birliği ülkelerinde ay içerisinde 3,5 GB dolaşım hakkınız oluyor. Yani internetinizi saydığınız ülkelerde de 3,5 GB limitli kullanabilirsiniz.

   1. Merhaba, sonrasında tekrar gitmedik, bu nedenle sorma şansımız olmadı 🙂 Gittiğinizde önce Wind mağazasına giderek almayı denersiniz, eğer illa vergi numarası isterlerse ondan sonra gider numara alırsınız.

 6. Merhabalar. Sizin yazınızı okuduk ve çok faydalı bulduk. Öncelikle yazı için teşekkürler.

  Küçük bir sorumuz olacak. Biz Haziran ayında WIND card aldık. Şimdi Belçika ve Hollanda gezisi planlıyoruz. Ama WIND hala aktif mi değil mi, nasıl bakacağız bilmiyoruz. MyWIND uygulamasını indirdik ama girdiğimiz telefon numarasıyla giriş yapamıyoruz. Hata veriyor.

  Acaba kaç ay sonra hat tamamen kapanıyor. İçine euro yüklesek açılır mı? Bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.

  Ayrıca Codice Fİscale konusunda da bir katkı yapayım. Biz Codice Fiscale çıkarttıktan sonra aldık ve bu kodu da gösterdik. Zaten sizin verdiğiniz linkte de Useful Information kısmında o paketin sadece codice fiscalesi olan yabancılara sunulduğu yazıyor. Ancak ben codice fiscalesiz alanlar da duydum. Sanırım onlarda kartı satan bayi bir codice fiscale ayarlayıveriyor orada. Emin değilim.

  1. Merhaba, 1 yıl sonunda kapanıyor diye biliyoruz.Biz, yazıda bahsettiğimiz paketin aktif olması için gerekli olan 10€ tutarında yükleme yaptık hep. otomatik olarak paket aktif oldu ve hat çalıştı. Ancak 5 aydır biz de kullanmadık. 2 yıl önce Wind bayisine sorduğumuzda 1 yıl sonunda hattın iptal olduğunu söylemişlerdi. Değerli yorumunuz ve codice fiscale ile ilgili ek bilginiz için teşekkür ederiz 🙂