Brüksel Gezilecek Yerler | Avrupa’nın ve Belçika’nın Başkenti Brüksel

Belçika'nın başkenti Brüksel aslında Avrupa Birliği'nin de başkenti. Küçük ancak önemi büyük olan bu şehre yaptığımız seyahatten notlar ve gezilecek yerler rehberi.


Önemli bir siyasi merkez konumundaki Brüksel, aslında ziyaretçilerine çok fazla tarihi yapı ve turistik seçenek sunmasa da kısa bir seyahat planı ile gezip görebileceğiniz bir çok yapı ve eseri de barındırıyor.

Oldukça düzenli ve temiz bir şehir olan Brüksel’de dilerseniz Avrupa Parlamentosunu bile ziyaret edebilirsiniz.

Belçika’ya yaptığımız 3 günlük seyahatin 1,5 gününü geçirdiğimiz Brüksel’de kısa sürede bir çok noktayı gezme fırsatı bulduk. Küçük bir şehir olan Brüksel’de bir çok öenmli yapı, birbirine yürüme mesafesi kadar yakın bulunuyor.Bu sayede önceden belirleyeceğiniz bir rota kapsamında rahatlıkla şehri gezebilirsiniz.

Brüksel Nerede ve Nasıl Gidilir?

Brüksel, Belçika’nın başkenti ve önemli bir siyasi merkez. Milano’dan Ryanair ile kişi başı sadece 9,99€‘ya satın aldığımız uçak biletleri ile yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrası ülkenin başkenti olan Brüksel’e ulaştık. Avrupa birliği sınırları içerisinde gerçekleşen bir uçuş olduğu için herhangi bir kontrol veya pasaport noktası olmaksızın kendimizi direk havalimanı dışında bulduk. Pasaport ve vize kontrolü olmaksızın ülkeler arası seyahat etmek ne kadar güzel bir his 🙂

İNCELE: Ryanair’den 6€’dan başlayan fiyatlarla nasıl uçak bileti alınır?

Charleroi Havalimanından şehir merkezine yarım saatte bir kalkan shuttle otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Charleroi Havalimanı, Brüksel

Yolculuk yaklaşık 45-50 dakika sürecektir ve şehir merkezinde yer alan tren istasyonunda sona erecektir. Bu otobüsler için kişi başı ödemeniz gereken tutar ise: 14.20€

Evet, Belçika biraz pahalı bir ülke ve bunu daha şehir merkezine varmadan hissetmeye başlıyorsunuz 🙂

Brüksel Gezilecek Yerler

Brüksel’de 2 gün içerisinde gezebileceğiniz en önemli noktaları sizler için listeledik. Bunların bir çoğu birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor;

Grand Place (Grote Markt)

Grand Place, Brüksel

Brüksel’in tam kalbinde yer alan şehrin ana meydanı Grand Place olarak biliniyor. Avrupa’nın en iyi korunmuş meydanlarından biri olan Grand Place, oyma taş işçiliği ve zengin altın dekorasyonu ile donatılmış eşsiz mimarisi ile dikkat çekiyor. 

Çoğu Barok tarzında olan bu yapılar 1696 – 1700 yılları arasında inşa edilmiş ve kısa süre sonra kentin politik ve ekonomik merkezi haline gelmeye başlamıştır.

Meydandaki en tanınmış bina, 1402 yılında inşa edilen Hôtel de Ville (Belediye Binası).

Mannekin Pis

Mannekin Pis, Brüksel

Brüksel’in en tanınmış ve simgesel yapısı olan Manneken Pis’in geçmişi 1388 yılına kadar izlenebilmesine rağmen, bu idrar yapan küçük bir çocuk figürünün kökeni hakkında pek fazla bilgi bulunmamakta. Çeşitli efsanelere konu olan heykel. 

Defalarca çalınan bu heykel aslında orjinal değildir. Bir çok kopyası bulunan heykele, Brüksel’deki büyük kutlamalar, etkinlikler ve festivaller sırasında farklı kostümler giydirilmekte.

Saint Michel Katedrali

Saint Michel Katedrali, Brüksel

Aziz Michael ve Aziz Gudula’ya (Brüksel’in koruyucu azizleri) adanan bu Gotik kilisenin inşaatına 1225’te başlanmış ancak 15. yüzyılda tamamlanmış. Jan van Ruysbroeck tarafından tasarlanan 69 metrelik ikiz kuleleri bulunan kilise, Bernard van Orley tarafından tasarlanan olağanüstü vitray pencerelere ev sahipliği yapmaktadır. 

Kiliseye giriş ücreti bulunmuyor ancak bodrum katında sergilenen eserleri görmek için 3€ ücret ödemeniz gerekiyor.

[zombify_post]


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir