Bled Gölü – Büyüleyici Güzelliği ile Yemyeşil Bir Doğa Harikası

Bled Gölü, Avrupa'nın en yeşil ülkesi olan Slovenya'da yer alıyor. Etrafı ormanlarla çevrili olan bu muhteşem göle yaptığımız unutulmaz seyahati paylaşacağız.


Bled Gölü

Slovenya’ya gerçekleştirdiğimiz seyahatimizde gittiğimiz Bled Gölü, büyüleyici güzelliği ile unutamayacağımız seyahatlerimizden birine ev sahipliği yapan bir doğa harikası oldu.

Lubyana’dan aktarmalı tren ile yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaştığımız Bled Gölü, avrupanın en yeşil ülkesi olan Slovenya’nın en etkileyici köşelerinden biri. Etrafı alabildiğine sık ve yeşil ormanlarla çevrili bu doğa harikası size her şeyi unuttracak bir güzelliğe sahip.

Bir günümüzü ayırdığımız Bled gölü ile ilgili seyahat notlarını ve gittiğinizde mutlaka yapmanız gerekenlerden bahsediyor olacağız.

Bled Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Sloventa’nın başkenti Ljubljana (Lubyana)’dan Tren veya Otobüs ile ulaşabilirsiniz. Ljubljana’ya ise İstanbul’dan Türk Hava Yolları’nın direk uçuşları ile gidebilirsiniz.

En uygun fiyatlı İstanbul – Lubyana uçak biletleri için tıklayın.

Biz, Ljubljana’dan Bled gölüne gitmek için tren yolculuğunu tercih ettik. Bu nedenle, otobüs yolculuğuna nazaran daha bakir yerlerden geçen ve yolculuk boyunca muhteşem manzaralar sunan ve daha rahat olan tren yolculuğunu kesinlikle tavsiye ederiz.

Lubyana – Bled Treni
 

Ljubljana istasyonundan kalkan ve kişi başı 6,30 € bilet aldığınız tren, yaklaşık 1 saatte Jesenice kasabasına ulaşıyor. Bu durakta inerek hemen Bled yönüne giden diğer trene aktarma yapmanız gerekiyor. Aktarma sonrası bu ikinci yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor. Yolculuğun başında Ljubljana – Bled arası almış olduğunuz aynı bilet bu trende de geçerli. Ekstra bir bilet almanıza gerek yok. Kısa süren bu yolculuk sonunda küçük Bled istasyonuna ulaşıyorsunuz.

Bled Gölü’nde Nerede Kalınır?

Oldukça bakir bir doğası olan Bled Gölünde çok fazla otel seçeneği yok. İlçe merkezinde bulunan oteller arasında gecelik 12 €‘dan başlayan oldukça uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Ayrıca göl kenarında bulunan keyifli ve rahat otelleri de tercih edebilirsiniz. Burada konaklayarak unutulmaz ve huzur dolu bir gece geçirebilirsiniz.Old Bled House
 
Altta farklı kategorilerden en uygun fiyatlı otelleri sizin için listeledik;

  • Back Hostel – Gecelik 12 € konaklama bedeli ile en uygun seçenek. İncelemek için tıklayın.
  • Hotel Trst – Sava Hotels & Resorts (3*) – Gecelik 60 € konaklama bedeli ile göl kenarında harika bir gece geçirebilirsiniz. İncelemek için tıklayın.
  • Old Bled House (3*) – Gecelik 140 € olan bu butik otel size muhteşem bir atmoster ve konaklama tecrübesi sunacak. İncelemek için tıklayın.

Bled Gölü’nde Yeme İçme Fiyatları Nasıl?

Biz göl kenarına ulaştığımızda öğle saatiydi ve hava 28 dereceydi. Hemen köşedeki büfeden dondurma ve su satın aldık. Dondurmanın 1 topu 1,5 €. Su ise küçük şişe 2 €. Ancak dondurma satın alırsanız su için sadece 0,50 € fark ödemeniz yeterli olacaktır.

Slovenya’daki mekanlarda porsiyonlar oldukça bol. Dondurmayı 1 top bile alsanız 2 defa koyarla 🙂 Böylece 3,5 € karşılığında kocaman bir dondurma ve 1 şişe su almış olursunuz.

Bled Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Bled Gölü ve çevresinde yapabileceğiniz bir çok etkinlik ziyaret edebileceğiniz çeşitli noktalar bulunuyor. Gezinize renk katacak bu seçenekleri sizler için derledik;

[zombify_post]


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Resmen cennet, çok beğendim ve özendim. Buraya mutlaka gitmeli ve 1 günden fazla kalmalıyım. Kafamı boşa

  2. O nasıl bir doğa nasıl bir güzellik nasıl korunmuş, darısı bizim ülkemize. Kızaklı olan fotoda hayal ettim kendimi.