Berlin Gezilecek Yerler, Berlin Duvarı ve Hitler’in Sığınağı

Almanya'nın başkenti Berlin'e yaptığımız muhteşem seyahatten notlar, Berlin Duvarı ve Berlin'de mutlaka gezip görmeniz gereken yerler.


Almanya’nın sadece siyasi değil, aynı zamanda kültür başkenti olan ve dünyanın en önemli şehirleri arasında yer alan Berlin’de, 3 opera, filarmoni, bir çok tiyatro, konser salonu ve kütüphane yer alıyor. Ayrıca Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri gibi etkinlikler de tüm sanatseverleri Berlin’e çekiyor.

Gezenti Çift Berlin’de 🙂

Almanya’ya yaptığımız 3. seyahatte ziyaret etiğimiz Berlin, yakın geçmişi ve dünya tarihine etkisi açısından oldukça önemli bir şehir. 13. yüzyıldan itibaren Prusya ve Alman İmparatorluğunun başkenti olan Berlin, Hitler ve Nazi Almanyası ile soğuk savaş döneminde de önemli ve tarihe damgasını vuran bir merkez olmuş.

Barındırdığı, soğuk savaşa ait en önemli siyasi yapılardan biri olan Berlin Duvarı, şehri 1961 ile 1990 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış, yıkılmasının ardından yapıya “utanç duvarı” adı verilmiş.

Tüm bunlara baktığımızda Berlin, tarih, siyaset, kültür&sanat, eğlence ve görülmesi gereken yerler noktasında ziyaretçilerine oldukça fazla seçenek sunuyor.

II. Dünya Savaşı ve Berlin Duvarı

İkinci dünya savaşında, Sovyetler tarafından kuşatılan ve yoğun bombardıman altında kalan Berlin, neredeyse tamamen yıkılır. Savaşı kaybeden Almanya ve başkenti Berlin, Amerikan, Fransız, İngiliz ve Sovyet bölgesi olarak dörde bölünür.

Berlin Sınırlar Haritası

Bu bölünme sonrasında Batı ittifakı yönetim birimlerini birleştirir ve Batı Berlin tek bir yönetim sistemine geçer. Sovyetler Birliği ise bu birleşmeye karşı çıkar ve Doğu Almanya’da yeni bir rejim kurmaya girişir. Bu dönemde Doğu ile Batı Almanya arasındaki katı sınır aslında 1952 yılında çizilmiş bile.

Bu dönemde ekonomisi sosyalizme dayanan, siyasi yönetimi otoriter olan Doğu Almanya’dan Batı’ya kaçışlar başlar. Sadece Berlin metrosunu kullanarak 1955 yılına kadar Batı Almanya’ya 270 bin insan kaçmış.

Başlangıçta bir sınır kontrolü olmayan bölgeler arasında geçiş serbest iken sonrasında sınır tel örgü ile ayrılmış. Ancak zamanla tel örgünün Batı’ya kaçışı engelleyemez duruma gelmesi üzerine Doğu Berlin yönetimi,  Berlin Duvarı’nı örmeyi çözüm olarak benimser ve günümüzde “Utanç Duvarı” olarak adlandırılan Berlin Duvarı inşa edilir. Duvarda yalnızca 3 sınır kontrol noktası mevcuttur: 1. Alfa, 2, Bravo, 3. Charlie.

1989 yılına gelindiğinde ise Sovyetler Birliğinin dağılması döneminde, Sovyetler Birliğinin son lideri Gorbaçov, Doğu Berlinlilere dolaşım özgürlüğü tanır. Bunun sonucunda ise yıllar boyunca ayrı kalan her iki tarafın halkı, duvarı yıkarak bu ayrıma son verirler.

Berlin Duvarı Yıkılışı

Duvarın hala ayakta olan 1.316 metrelik bölümü ise günümüzde ziyaretçi akınına uğramakta ve üzerinde dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçıların resmettiği, tarihi ve barışı simgeleyen eserler bulunmakta.

[zombify_post]


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir